GWARKI 2012 - Dokument Projektu

Projekt Strzybnica, Stowarzyszenie KULTURAPIA - Fotograficzna dokumentcja Gwarków

Category Albums Files
07 września 2012 -> PIĄTEK
5 319
Klucz do wrót czasu - Zespół Tess


DSC05023Image00017.jpg

Muzyczno-taneczny spektakl „Klucz do wrót czasu”, który otworzy tegoroczne Gwarki poprzedzając bezpośrednio ich uroczystą inaugurację z udziałem burmistrza miasta Tarnowskie Góry Arkadiusza Czecha, jest metaforyczną opowieścią o przenikaniu się dwóch światów, przeszłości i teraźniejszości, historii i codzienności, w której żyjemy.
Klucz, który przejmuje społeczność miasta, jest jednocześnie symbolem połączenia się dawnych i obecnych czasów. Słowo narratora – Bajarza przeprowadza nas z „wczoraj” brzmiącego w barokowej muzyce Michaela Praetoriusa po „dziś” – głośne, zabiegane, skomputeryzowane.
Przedstawienie stawia jako motto dla obchodów święta miasta fakt, że także dzisiaj, gdy już mało kto wraca do przeszłych wydarzeń, ta przeszłość wciąż tkwi w murach Tarnowskich Gór i w ich atmosferze, a my, mieszkańcy – wędrując codziennie jego ulicami – jesteśmy z tą przeszłością na stałe związani.
„Klucz Do Wrót Czasu” powstał przy udziale instruktorów tańca i grup tanecznych działających w Tarnogórskim Centrum Kultury.

61 files, last one added on Sep 08, 2012
Album viewed 501 times

Zespół Tańca TESS + Formacja Tańca ELITA


DSC05530Image00016.jpg

W styczniu 2012 roku zespół pod kierownictwem Justyny Michalskiej świętował jubileusz 10-lecia działalności. W czerwcu 2012 roku z łatwością pokonał pierwsze etapy TVN -owskiego programu "Mam talent", zdobywając pozytywną ocenę wszystkich członków jury: Chylińskiej, Foremniak, Kozyry. Po wakacjach będziemy trzymać kciuki za dalszy ciąg medialnej kariery Zespołu Tańca Nowoczesnego TESS z Tarnogórskiego Centrum Kultury. A już w piątek 7 września będziemy mogli go obejrzeć na główne j estradzie Gwarków 2012.
TESS to artystyczna wizytówka miasta. Każdy jego występ zespołu to widowisko pełne ruchu, barw, ekspresji i muzyki, zawsze na bardzo wysokim poziomie. Zespół ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Przez ponad 10 lat w zespole ćwiczyło i występowało łącznie ponad pięciuset młodych tancerzy. Prawie 80 razy występował na festiwalach i przeglądach wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych. Kilkakrotnie występował na zaproszenie Telewizji Katowice, z takimi gwiazdami jak Varius Manx, K.A.S.A., Tacjana Gacka, został również zaproszony przez TV 3 do nagrania teledysku. Nagrał również na potrzeby Telewizji Silesia teledyski z takimi wykonawcami, jak: zespół Bajery, KGB, Bernadeta Kowalska, Kasia i Marcin.
Dwukrotnie grupa TESS występowała na zaproszenie polonii litewskiej – w Wilnie i Kownie - oraz polonii węgierskiej coraz częściej brała udział w przeglądach, konkursach i festiwalach zdobywając nagrody i wyróżnienia.
W 2009 r. zespół zdobył dwa pierwsze miejsca na Międzynarodowym Festiwalu Tanecznym w Bułgarii. W marcu 2011 grupa TESS wystąpiła jako gość specjalny na Modern Dance Festival w Tokio. W czerwcu wystąpiła w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu jako oprawa taneczna takich sław, jak Frank Galan, Gina T., Jacek Silski i Conrado Moreno.
Obecnie zespół działa w 4 grupach wiekowych, skupiając ponad 120 dziewcząt
i chłopców w wieku od 7 do 30 lat.

Gościnnie wystąpi Formacja Tańca Towarzyskiego "Elita" z Oświęcimskiego Centrum Kultury. Jednym z pierwszych sukcesów formacji było zdobycie III miejsca podczas Międzynarodowego Turnieju Tańca "O Puchar Dunaju 2011" w. W marcu 2012 roku zajęła I miejsce w V Międzynarodowym Turnieju Formacji Latynoamerykańskich "Zala Open 2012" w Zalaegerszeg na Węgrzech. Trenerem formacji jest Paweł Kaźnica - utytułowany instruktor tańca sportowego, trener, choreograf Formacji Tanecznej "Contra".

74 files, last one added on Sep 08, 2012
Album viewed 570 times

Tarnogórska Orkiestra Dęta


IMG_7269.jpg

Historia Tarnogórskiej Orkiestry Dętej, działającej przy Tarnogórskim Centrum Kultury, a dawniej Orkiestry Dętej OSP Pniowiec - rozpoczęła się w 1995 roku. Cztery lata później, w 1999 roku, z okazji obchodów 70-lecia powstania OSP Pniowiec, orkiestra otrzymała mundury galowe. W składzie orkiestry występują przede wszystkim mieszkańcy Pniowca, jednak dołączają do nich również koledzy z sąsiednich dzielnic Tarnowskich Gór – Strzybnicy, Rybnej, Boruszowic. Działalność zespołu nabrała dynamiki po utworzeniu w 2003 roku dzielnicy Pniowiec. Rada Dzielnicy zaangażowała się w pomoc orkiestrze i zaprasza ją często do gry podczas różnych imprez okolicznościowych, uroczystości dzielnicowych, miejskich i powiatowych. Orkiestra corocznie uczestniczy w przemarszu korowodu dożynkowego w Dożynkach Powiatowych, a także, od roku 2006, gra w pochodzie podczas Gwarków.Od 2009 roku zespół nosi nazwę Tarnogórska Orkiestra Dęta przy TCK.

72 files, last one added on Sep 07, 2012
Album viewed 367 times

Trzystu Chórzystów


IMG_7287.jpg

Tego jeszcze nie było! Podczas tegorocznych Gwarków na tarnogórskim Rynku zaśpiewają wspólnie wszystkie chóry działające w strukturach Tarnogórskiego Centrum Kultury: Allegro, Angelus, Canzona, Harmonia, Kolejarz, Moniuszko, Nowowiejski, Słowiczek i Dafne, a dodatkowo gościnnie chóry Harfa z Radzionkowa, Jutrzenka z Nakła Śląskiego i Lutnia z Koszęcina.
Mało tego! Po ich występie usłyszymy japoński chór żeński pod nazwą Oruri.
Połączonymi chórami dyrygować będzie Stefania Biela - dyrygent okręgowy Okręgu Tarnogórskiego Śląskiego Związku Chórów I Orkiestr.
Przygotowany przez tarnogórskie chóry repertuar koncertu obejmuje następujące utwory: "Rozkołysz pieśnią świat" - muz. Włodzimierz Korcz, sł. Wanda Chotomska, harm. Roman I. Drozd; "Walczyk Tarnogórski" - sł. Edward Ziemiański, muz. Józef Szwed; "Bytomski mosteczek", "Przy studzience", "Jakem maszerował", "Deszcz idzie" - opr. Norbert Kroczek (1930); "Nie ma to jak górnikowi" śląska pieśń ludowa z Zawadzkiego, muz. Fr. Ryling; „Walczyk Górniczy" - śląska pieśń ludowa; "Takie ładne oczy" muz. Seweryn Krajewski, sł. M. Dagnan; "Piąty bieg" Andrzej Mogielnicki (słowa), Romuald Lipko (muzyka), opr. Stefania Biela; "Szła dzieweczka" - mel. ludowa. Ta ostatnia piosenka zostanie wykonana wspólnie z chórem Oruri z Japonii, po czym japoński chór zaśpiewa trzy tradycyjne pieśni z Kraju Kwitnącej Wiśni.
Chór żeński Oruri został założony w 1993 r. z inicjatywy pani Taeko Miura, będącej do dziś jego dyrygentem. Chór działa w mieście Hachioji, które swój rozwój w przeszłości zawdzięcza przemysłowi włókienniczemu, a obecnie jest liczącą ok. 500 tys. mieszkańców dzielnicą Tokio na prawach miejskich, kojarzącą się z wieloma uniwersytetami, i miejscem nazywanym „Miastem Kultury”. Przyjął swą nazwę od jednego ze symboli Hachioji – oruri – ptaka znanego z pięknego śpiewu i niebieskiego ubarwienia. Chór liczy 25 chórzystek.
Dyrygent, pani Taeko Miura, jest absolwentką wokalistyki znanej japońskiej uczelni muzycznej – Akademii Muzycznej Kunitachi. Prowadzi w Hachioji prywatną szkołę muzyczną. Jest uznanym dyrygentem chóralnym – oprócz Chóru Oruri prowadzi jeszcze cztery inne chóry. Akompaniatorem jest pani Midori Miura (córka pani Taeko Miura), absolwentka klasy fortepianu Wydziału Muzyki Instrumentalnej Akademii Muzycznej Kunitachi. Chór często występował za granicą – w 1994 r. w Australijsko-Japońskim Festiwalu Chóralnym w Operze w Sydney, w 1997 r. w Austrii, w 1999 r. w Polsce, w 2002 r. w Czechach, w 2004 r. w Finlandii, w 2006 r. w Słowenii i w 2008 r. w Niemczech.

65 files, last one added on Sep 08, 2012
Album viewed 379 times

Ania Rusowicz


DSC06123Image00016.jpg

- Gdyby czyjekolwiek losy zależały ode mnie, to ja bym zajął się Anią natychmiast, gdyż co najmniej połowa problemu z odkryciem nowej gwiazdy sceny poprockowej jest w jej wypadku załatwiona przez naturę: głos, uroda i poczucie humoru. To są rzeczy w uzbrojeniu tej dziewczyny gotowe do użycia natychmiast. I one składają się na talent, który wyczuwam nosem na kilkaset kilometrów  - powiedział Zbigniew Hołdys, jeden z wielbicieli talentu Ani Rusowicz.
Ania jest obecnie jedyną polską wokalistką, śpiewającą prawdziwy big-bit.
26 kwietnia br. podczas gali Fryderyk 2012, została uhonorowana aż czterema statuetkami w kategoriach: Wokalistka Roku, Płyta Roku Pop, Produkcja Muzyczna Roku (wspólnie z Kubą Galińskim) oraz Debiut Roku!
W 2011 roku pojawiła się na festiwalu w Opolu z recitalem poświęconym pamięci swojej zmarłej przed 20 lat mamy, Ady Rusowicz i natychmiast zachwyciła opolską publiczność. Pierwsza solowa płyta „Mój Big-Bit składa się z dwunastu piosenek. Sześć z nich pochodzi z repertuaru Ady Rusowicz wykonywanych z zespołem Niebiesko-Czarni na przełomie lat 60. i 70.  Pozostałe sześć utworów to autorskie dzieło Ani. W ten sposób udowodniła, że posiada najbardziej bigbitowe korzenie w kraju. Doskonale czuje ten styl, komponuje, pisze teksty piosenek, które zapadają w pamięć po pierwszym odsłuchaniu.
- Płyta jest stylistycznie  spójna z moją osobowością, o wszystkim zdecydowały geny - mówi Ania. - Połowa piosenek to moje kompozycje i teksty, a sześć stanowią utwory mamy, z których większość skomponował dla niej Czesław Niemen, gdy jeszcze byli narzeczeństwem. Nie odtwarzam ich, nie robię z nich coverów, ale próbuję połączyć tamte czasy z czymś nowoczesnym. To hołd złożony mamie. Wiem, że odkryłam swoją drogę, choć przez całe lata próbowałam na siłę od niej uciec. Ale prawda jest ukryta w tym, co dostałam od mamy, w genach, głosie, podobnej wrażliwości. Ja to mam. Płyta nie jest jednak nostalgiczna, bo sięgnęłam po utwory raczej bigbitowo-imprezowe. Czy jestem artystką? Płyta pokaże. Z pełną dumą mogę jednak powiedzieć – Jestem córką swojej mamy!
Aktualny podstawowy skład koncertowy zespołu Ani:
Klawisze: Michał „Mija” Sęk
Gitara: Marian Wróblewski
Bas: Michał „Burza” Burzymowski
Bębny: Hubert Gasiul

47 files, last one added on Sep 08, 2012
Album viewed 362 times

 

5 albums on 1 page(s)

08 września 2012 -> SOBOTA
5 326
Zespół BRO


_DSC0667Image00008.jpg

Zespół BRO to grupa z Tarnowskich Gór, której trzon tworzy para młodych, uzdolnionych wokalistów: Olga Pokrywka i Błażej Kanclerz, których wspólna wędrówka muzyczna trwa już przeszło sześć lat. W tym okresie uczestniczyli w wielu projektach o ogólnopolskim zasięgu, by w ostatnim czasie powołać do życia formację BRO.
Twórczości zespołu nie można jednoznacznie sklasyfikować, bowiem przewijają się tu gatunki tak różnorodne jak blues, reggae, rock, bossa nova, poezja śpiewana czy jazz. Charakterystyczne są jednak melodyjne dwugłosy wokalne, energetyczne zagrywki gitarowe i jazzujące partie saksofonu. Poetyckie teksty i niebanalny przekaz literacki wyróżniają formację na rynku muzycznym, docierając do najbardziej wymagających słuchaczy.
Skład zespołu tworzą tarnogórscy muzycy znani z formacji takich jak TG Big Band, iBlues Band, O’reggano, The Red House, Rajah, Pasimito czy Tarnogórski Kabaret Literacki „Tarnina”.
O potencjale zespołu BRO może świadczyć wyróżnienie na 34. Festiwalu „Yapa” w Łodzi, zdobyte spontanicznie w mniejszym składzie w początkach istnienia grupy. Sukces doprowadził do rozwoju, stworzenia repertuaru i powiększenia liczby muzyków – teraz BRO jest w stanie grać na największych polskich scenach.

57 files, last one added on Sep 08, 2012
Album viewed 252 times

Big Band i zespół Szansa


DSC_0083Image00010.jpg

Tarnogórski Big Band działający przy Tarnogórskim Centrum Kultury wystąpi podczas Gwarków z dziewczęcym zespołem wokalnym Szansa z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury im. Henryka Jordana w Tarnowskich Górach.
Tarnogórski Big Band powstał w2008 roku, jego założycielem i dyrygentem jest Grzegorz Waloszczyk, nauczyciel Szkoły Muzycznej I stopnia w Tarnowskich Górach. Większość muzyków zespołu to absolwenci tarnogórskiej szkoły muzycznej.
Big Band daje około 20 koncertów rocznie na terenie miasta i okolicznych miejscowości . W ubiegłym roku brał udział w festiwalu jazzu tradycyjnego „Złota Tarka” w Iławie, uczestniczył również w Big Band Festiwal w Nowym Tomyślu . Liderzy zespołu to saksofonista Patryk „Niagara ” Zdebik , trębacz Rudolf Waloszczyk i gitarzysta Patryk Lewi.
Zespołem wokalnym Szansa kieruje od lat Małgorzata Zachnik.

43 files, last one added on Sep 08, 2012
Album viewed 291 times

Zespół Kin Marrow z Niemiec


IMG_2474Image00017.jpg

Kin Marrow to kwartet młodych muzyków z Herzogenaurach w Niemczech. Swój styl muzyczny określają zuchwale jako „Future - Progressive - Funk Rock” . Grupa wyprodukwała w pocie czoła i z najwyższą starannością płytę Scripted Reality, która „jest wytworem naszej koncepcji muzyki” tak określają jej zawartość muzycy zespołu skupieni wokół wokalistki Agathe Labus: Viktoria Dürler, Kilan Schrenk i Andreas Biermann.
Kierunek muzyczny tych czterech młodych muzyków jest oryginalny, niebanalny i wart posłuchania. Łączą oni ekscytujące elementy stylów: ska, rocka, jazzu, metalu i muzyki orientalnej nadając mu własny, niepowtarzalny charakter. Rezultatem tego kolażu, jest ekscytujący – groovy i bardzo zróżnicowany funkowy dźwięk.
- Chcemy dotrzeć do ludzi, którzy znają się na muzyce i potrafią ją docenić - podkreśla, urodzona w Bytomiu, wokalistka i autorka tekstów Agathe Labus.
Fakt, że zespół złożony jest po połowie z dwóch odmiennych płci, nigdy nie był problemem i tematem do dyskusji. Członkowie grupy widzą siebie jako muzyków, respektują i szanują nawzajem. Ich zdolności koncertowania na żywo, oraz jakość ich koncertów, są dowodem ich profesjonalizmu. Od samego początku istnienia grupy, czyli od dwóch lat, grupa brała udział w wielu festiwalach, konkursach i imprezach regionalnych we Frankonii i Bawarii.
W trakcie ich koncertu publiczność ma uczucie, że muzyka grupy rodzi się na scenie, bez syntezatorów, zbędnych efektów, wypływa spod palców.
Skład zespołu:

Agathe Labus - wokal
Viktoria Dürler - bas
Kilian Schrenk - gitary
Andreas Biermann - perkusja

104 files, last one added on Sep 10, 2012
Album viewed 362 times

Magda Piskorczyk


DSC_0176_506x768.jpg

To wokalistka œbluesowa śpiewająca dojrzałym, niskim, „czarnym” głosem. Gra na gitarach: akustycznej, elektrycznej i basowej, a także na instrumentach perkusyjnych. Wykonuje głównie muzykę zakorzenioną w tradycji afro-amerykańskiej i afrykańskiej. Aranżuje i komponuje, regularnie koncertuje ze swym zespołem, była goœciem wielu festiwali międzynarodowych, m.in. w Niemczech, Skandynawii, na Węgrzech, we Francji i Anglii.
Autorka płyty studyjnej „Blues Travelling” nagranej z udziałem Michała Urbaniaka; albumu „Magda Live”, zarejestrowanego na żywo w Radiu Gdańsk, nominowanego do nagrody Fryderyk 2009 oraz płyty prezentującej koncert ze szwedzkim gitarzystą i wokalistą Slidin' Slimem: „Live at Satyrblues”.
Jesienią 2011 roku wydała dwie nowe płyty: studyjny album „Mahalia” upamiętniający 100 rocznicę urodzin królowej muzyki gospel Mahalii Jackson oraz podwójny album „Afro Groove” prezentujący zapis koncertu nagranego z Billy Gibsonem, wirtuozem harmonijki z Memphis.
Magda Piskorczyk jest dwukrotną półfinalistką międzynarodowego konkursu IBC w Memphis. Pięciokrotnie wybierana Wokalistką Roku przez czytelników kwartalnika „Twój Blues”. Nazwana we Francji „la voix noire et au costume Blanc” (czarny głos w białym kostiumie).
W 2008 roku gwiazdę Magdy Piskorczyk, jako jedną z trzech pierwszych, odsłonięto w Alei Gwiazd Polskiego Bluesa w Sławie koło Zielonej Góry. W 2009 roku została zaproszona do międzynarodowego zespołu Konoba, wykonującego tradycyjną muzykę Afryki Zachodniej. Magda występowała z wielce uznanymi muzykami polskiej i zagranicznej sceny muzycznej, m.in. z Wojciechem Karolakiem, Leszkiem Winderem, Jerzym Styczyńskim, Leszkiem Cichońskim, Michałem Urbaniakiem, Gregiem Szłapczyńskim, Bobem Margolinem, Bobem Brozmanem, Slidin' Slimem, Billy Gibsonem, Ritą Engedalen, Seckou Keitą czy grupą Engerling.
Muzyka Magdy Piskorczyk to przygotowywane przez nią wysmakowane aranżacje standardów lub mniej znanych utworów (soulowych, funkowych, jazzowych, bluesowych, rockowych i muzyki gospel) wplecione w walor własnych kompozycji. To muzyka z jednej strony głęboko osadzona w tradycji, zwłaszcza afroamerykańskiej, z drugiej - bardzo osobista w charakterze i nieszablonowa. Niekonwencjonalne wykorzystanie głosu oraz gitar, perkusjonalii i innych instrumentów nadaje tej muzyce wyjątkowego kolorytu.
Wielką miłością Magda darzy także tradycyjne pieśni gospel.

56 files, last one added on Sep 08, 2012
Album viewed 244 times

Ania Dąbrowska


IMG_4050Image00004.jpg

Gwiazda sobotniego wieczoru Gwarków 2012, Ania Dąbrowska, jest jedną z najbardziej utalentowanych polskich artystek. Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka. Dotychczas nagrała cztery albumy, z których każdy uzyskał status Platynowej Płyty:

„Samotność po zmierzchu” - 2004
„Kilka historii na ten sam temat” - 2006
„W spodniach czy w sukience?” - 2008
„Ania Movie” - 2010

Łącznie sprzedała ponad 200 000 płyt. Popularność i uznanie publiczności doskonale oddają cztery statuetki otrzymane podczas koncertu TOP w ramach festiwalu Top Trendy. Ania ma również na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień branżowych, jak choćby 6 Fryderyków i 2 nagrody Eska Music Awards. Zagrała trzy duże trasy koncertowe obejmujące swym zasięgiem największe miasta w Polsce.

W lipcu 2009 r. Ania przyjęła zaproszenie Marca Collina z zespołu Nouvelle Vague i nagrała w paryskim studiu piosenkę Roberta Palmera „Johnny & Mary”. Utwór ten znalazł się na płycie Nouvelle Vague zatytułowanej „NV3”.

Ostatnia płyta ukazała się wiosną 2010. Na „Ania Movie” piosenkarka zaprezentowała własne wersje ulubionych piosenek z filmów. Album zawiera utwory tak odległe stylistycznie i czasowo jak „Sounds of Silence” Simona & Garfunkela z filmu „Absolwent”, „Strawberry Fields Forever” The Beatles, a także singlowy „Bang Bang” z repertuaru Nancy Sinatry.

Jesienią 2010 i wiosną 2011 Ania zagrała trasę koncertową „Ania Movie Tour”, której oprawa oświetleniowo-wizualna nawiązywała do klimatu znanego z płyty.

Artystka była również jurorem pierwszej edycji programu telewizyjnego „The Voice Of Poland”.

66 files, last one added on Sep 08, 2012
Album viewed 490 times

 

5 albums on 1 page(s)

09 września 2012 -> NIEDZIELA
6 282
Absynth


_MG_5847Image00041.jpg

Swój styl muzyczny określają jako eksperimental rock/modern metal, jednak podczas Gwarków nie wystapią z własnym repertuarem, lecz zaprezentują najsłynniejsze przeboje klasycznego polskiego rocka.
Historia zespołu Absynth z Tarnowskich Gór zaczęła się w grudniu 2007 roku. Każdy z członków zespołu przez wiele lat dorastał na scenach do tego, aby kiedyś wspólnie stworzyć ten projekt. Autorskie kompozycje tworzą niepowtarzalny smak pełen zróżnicowanych uczuć i dźwięków. Posiadają one w sobie ciężką, syntetyczną głębię, stwarzają klimat, z którego można czerpać całą gamę emocji. Ambitne teksty świetnie komponują się z niespokojnymi rytmami, czasami "krzywymi", czasami w pełnej harmonii, zawsze profesjonalnie odtwarzanymi. Pierwsze demo zespołu powstało w 2008 roku. Potem zespół zdobywał laury na wielu festiwalach i przeglądach. Na włocławskich „Interpretacjach 2009” zespół został doceniony przez Krzysztofa Misiaka, który po kilku miesiącach stał się producentem maxi singla „Serce dzwonu”, na którym w tytułowym utworze wystąpił Roman Kostrzewski z zespołu „Kat”. Obecnie zespół przygotowuje wydanie swojej pierwszej płyty. Świadomie tworzone aranżacje i charyzma sprawiają, że koncerty są dobrze odbierane i zespół szybko zjednuje sobie nowych słuchaczy. Absynth to mocny, płonący trunek, którego każdy powinien w swoim życiu spróbować. Choćby jeden raz.

Dalsze plany
Absynth postanowił wydać swoją pierwszą płytę. Muzycy zapewniają, że posiadają kompletny materiał, spójny stylistycznie. Producentem jest Krzysztof Misiak. Kompozycje, opracowania riffów i tekstów są wspólną własnością intelektualną ;)

Skład zespołu:
Rafał Gowin - wokal
Dawid Sławik - gitara
Maciej Foryta - bas
Sebastian Idzik - perkusja
Remigiusz Idzik - syntezator, sample

41 files, last one added on Sep 09, 2012
Album viewed 263 times

Red House


_DSC0725Image00033.jpg

Zespół Red House z Tarnowskich Gór jest zwycięzcą zorganizowanego przez Tarnogórskie Centrum Kultury Przeglądu Amatorskich Zespołów Muzycznych „Park Rock 2012”.
Powstał niedawno, bo pod koniec 2010 roku, w składzie Adam Budziński - perkusja,
Iwo Nowak - gitara basowa oraz Bartek Pokrywka - gitara, wokal.
Red House to przede wszystkim formacja rock'n'rollowa, zawierająca w sobie
ogromne wpływy bluesa, soulu i psychodelicznego rocka.
Zespół przymierza się do nagrania EPki.

51 files, last one added on Sep 10, 2012
Album viewed 243 times

Łąki Łan


_MG_5964.JPG

Sami mówia o sobie tak: Pewnego razu pod liściem jełopianu spotkało się sześciu niezwykłych smakoszy pyłku i nektaru kwiatowego: Poń Kolny, Niesforny Bonk, Zając Cokictokloc, Jeżus Marian, MegaMotyl oraz mały skrzat imieniem Paprodziad.
Paprodziadowi udało się wygrzebać ze swojego tobołka dziwaczny flakon, którego zawartością poczęstował wszystkich członków Łąki Łanu. Wtem, wicher okrutny wzbił kurz w powietrze, zrobiło się ciemno jak w brzuchu gąsienicy, ptaki umilkły, kwiaty pozwijały płatki a straszliwy piorun przeszył zsiniały nieboskłon. Na szczęście nie nastąpiło nic więcej oprócz deszczu, który zmoczył im skrzydła i kubraki. Wrócili więc do swego grzyba prawdziwego, wyjęli instrumenty i zgrali ŁąkiFunka…
Ich ostatnia płyta „ŁąkiŁanda” (2009) pozostawiła ślad we wszystkich sercach, które mogły się bujać w jej rytmie. To nietuzinkowe wydawnictwo zebrało znakomite recenzje we wszystkich znaczących pismach i portalach muzycznych.
Występy Łąki Łan zostały owiane legendą, a sam zespół okrzyknięty najlepszą grupą koncertową w kraju. Najświeższym tego przykładem jest niesamowity show na Przystanku Woodstock, który obejrzało niemal 700 tys. osób!
Kostiumy i performance sceniczny tworzą niezapomniane widowisko, które mogli zobaczyć uczestnicy festiwali muzycznych w kraju i za granicą, m.in. Tbilisi Open Air Alter/Vision (2009); Heineken Open’er (2009 i 2010), Coke Live Music Festival (2009), Przystanek Woodstock (2010 i 2011), Seven Festival Węgorzewo (2011), Monteux Jazz Festival (2010).
Wiosną 2011 zespół zagrał gorąco przyjęte koncerty w ramach trasy promującej album „ŁąkiŁanda”.
A jesienią wyjechał do malowniczo położonej Wisły, by przełożyć na dźwięki swoje nowe pomysły i emocje, które w tym roku urzeczywistnią się w postaci nowej płyty!

Łąki Łan to:
POŃ KOLNY Jarosław Jóźwik – piano (Nosowska, Hey, Fisz, Reni Jusis)
BONK Michał Chęć – gitara, voc. (Nosowska, Czess Band, Reni Jusis)
MEGA MOTYL Piotr Koźbielski – drums, voc. (Czess Band, JWP, Pono, Phantom Taxi Ride)
PAPRODZIAD Włodzimierz Dembowski – voc. (Czess Band, November Project)
ZAJĄC COKICTOKLOC Bartek Królik – bass, key., voc. (Sistars, Agnieszka Chylińska, Bracia)
JEŻUS MARIAN Marek Piotrowski – key. (Sistars, Agnieszka Chylińska)74 files, last one added on Sep 12, 2012
Album viewed 439 times

KULT


_MG_6048Image00030.jpg

Kult to zespół grający głównie rock alternatywny, założony w 1982 roku przez Kazika Staszewskiego i Piotra Wieteskę w Warszawie. Muzyka Kultu ma swoje korzenie w punku i nowej fali, ale posiada też elementy rocka psychodelicznego, a nawet jazzu.
Kult zasłynął atmosferą tworzoną na koncertach oraz niekonwencjonalnym przesłaniem piosenek. W latach 80. duży wpływ na teksty miało zainteresowanie Staszewskiego i pozostałych członków zespołu Biblią (jeden z członków zespołu – Piotr Wieteska – był Świadkiem Jehowy). Utwory Kultu uderzały w "system" rozumiany jako konglomerat socjalistycznego aparatu państwowego, Kościoła katolickiego i narodowych tradycji. W latach 90. Kult równie ostro rozprawiał się z nowym "systemem" opartym według niego na władzy pseudodemokratów, klerykałów i wielkich korporacji finansowych.

W lipcu 1982 odbył się pierwszy koncert grupy w klubie Remont. W 1986 roku Kult nagrał pierwszą płytę, nazwaną po prostu Kult, wydaną w maju 1987 roku. Znalazły się na niej dobrze znane utwory Krew Boga, O Ani czy Wspaniała nowina. W październiku tego samego roku ukazał się album Posłuchaj to do ciebie, na którym pojawiła się m.in. piosenka Wódka, opublikowana jako Na całym świecie źle się dzieje, koledzy. Rok później pojawiła się nowa płyta zatytułowana Spokojnie, z której pochodzi chyba największy, obok Polski przebój zespołu – Arahja, oraz Do Ani.
W roku 1989 zespół wydał kolejne dwa albumy. Pierwszy z nich to Kaseta, przez wielu kojarzona z utworem Po co wolność. Drugim wydawnictwem, które trafiło do sklepów w tym roku był album Tan, jedyna płyta koncertowa zespołu. W 1990 Kult wydał znamiennie zatytułowaną płytę, 45-89. Tytułowa piosenka opisywała minioną epokę socjalizmu za pomocą fragmentów autentycznych przemówień partyjnych dygnitarzy, nałożonych na podkład muzyczny. Wiele osób kojarzy również tę płytę z kolejnym jej mocnym punktem – piosenką Totalna militaryzacja z pacyfistycznym przesłaniem.
1991 to rok wydania Your Eyes, siódmego albumu Kultu. Najbardziej rozpoznawalne piosenki z tego krążka to Parada Wspomnień o stanie wojennym i antyklerykalna Zgroza. Oba te utwory do dziś stanowią stały punkt programu koncertów grupy.
W 1993 Kult w nowym składzie zdecydował się na nagranie płyty, na której znalazły się jedynie piosenki Stanisława Staszewskiego, ojca Kazika Staszewskiego. Jej tytuł brzmiał Tata Kazika. Album był promowany utworem Baranek.
Płytę Muj wydafca wydano w 1994. Na płycie znalazł się m.in. cover zespołu Omega, Dziewczyna o perłowych włosach, jak i cover Iggy'ego Popa, Pasażer. Dobrze znane przez wielbicieli zespołu są piosenki Ręce do góry, czy balladowe Lewe lewe loff. Na krążku można usłyszeć też nową wersję Piosenki młodych wioślarzy.
W 1996 Kult postanowił, że wyda drugą część materiału z piosenkami Stanisława Staszewskiego, Tata 2. Na krążku, który został utrzymany w brzmieniu podobnym jak Tata Kazika, znalazły się również śpiewane wersje wierszy Gałczyńskiego, które niegdyś wykonywał właśnie Stanisław Staszewski.
W 1998 w sklepach pojawił się Ostateczny krach systemu korporacji. Na albumie po raz pierwszy pojawia się nowy członek zespołu – trębacz Janusz Zdunek. Na płycie znalazło się kilka piosenek "radiowych", jak Lewy czerwcowy (aka Panie Waldku, Pan się nie boi), Gdy nie ma dzieci, Dziewczyna bez zęba na przedzie, czy Komu bije dzwon. Ten ostatni utwór zespół zadedykował Andrzejowi Szymańczakowi, perkusiście grupy, który zginął przez zadławienie się gumą do żucia podczas snu. Była to bezpośrednia przyczyna jego śmierci, pośrednią były narkotyki. Na teledysku do tejże piosenki został uwieczniony po raz ostatni.
W 1998 zespół uczestniczył w tworzeniu pierwszej składanki Muzyka przeciwko rasizmowi, firmowanej przez Stowarzyszenie Nigdy Więcej. W tym samym roku odbyła się pierwsza Pomarańczowa Trasa zespołu po największych miastach Polski, która od tamtej pory niezmiennie organizowana jest każdego roku.
W 2001 światło dzienne ujrzał Salon Recreativo, złożony z dwóch płyt CD, a mianowicie z nowego materiału i ze starych piosenek grupy – odświeżonych i nagranych na nowo. Promował ją singel teledysk Brooklyńska Rada Żydów. Media obawiały się emitowania tej piosenki, choć odnosiła się ona w tekście z życzliwością do Żydów. Klip został zakazany (w praktyce nieemitowany) w polskim MTV
Dopiero 5 grudnia 2005 ukazała się nowa płyta Kultu. Miała ona tytuł Poligono Industrial. Wydana została w dwóch wersjach: zwykłej, w promocyjnej cenie oraz w drugiej, droższej zawierającej dodatkową płytę DVD z dziesięcioma teledyskami zespołu. Singlami z płyty były Kocham cię, a miłością swoją, który stał się przebojem, oraz Pan Pancerny, który poruszał tematy religijne. Album pokazał, że zapotrzebowanie na muzykę Kultu nadal było wielkie – płyta już w pierwszym miesiącu sprzedaży osiągnęła status Złotej Płyty. Sami muzycy, jak później przyznawali, nie do końca byli zadowoleni z nowego krążka.
W roku 2007 Kult zaczął pracować nad nowym wydawnictwem, o roboczym tytule Concentrazion Gigantica. Ukazało się ono w 2009 roku, pod innym tytułem Hurra!. Singlami promującymi płytę były piosenki Marysia i Amnezja. Album osiągnął podwójnie platynowy nakład 60 tysięcy egzemplarzy. Płytę uzupełnia suplement Karinga – Hurra! Suplement.
5 lipca 2007 w Programie Trzecim Polskiego Radia odbył się jubileuszowy koncert na 25-lecie Kultu. Koncert trwał ponad trzy godziny i w całości był transmitowany przez Trójkę.
22 września 2010 Kult nagrał dla telewizji MTV koncert MTV Unplugged. Występ został zarejestrowany w Och-Teatrze w Warszawie i wydany na płycie MTV Unplugged. Album osiągnął nakład ponad 60 tysięcy zestawów, a dodatkowo ponad 10 tysięcy na płytach DVD i blu-ray. Sprzedaż wszystkich nośników w poszczególnych zestawach przekroczyła 200 tysięcy, co dało albumowi status pierwszej w karierze Kultu "Diamentowej Płyty".
O Kaziku i Kulcie opowiadają książki Leszka Gnoińskiego Kult Kazika (wyd. 1 grudnia 2006) oraz Wiesława Weissa Kult. Biała Księga (wyd. 15 listopada 2009), zawierająca m.in. teksty i historię powstania wszystkich piosenek zespołu.

Skład zespołu
Kazimierz Staszewski – teksty, śpiew, saksofony, sammler
Piotr Morawiec – gitary, banjo
Janusz Grudziński – instrumenty klawiszowe, gitary, wiolonczela, wibrafon Ireneusz Wereński – gitara basowa
Tomasz Goehs – perkusja, instr. perkusyjne
Janusz Zdunek – trąbka
Tomasz Glazik – saksofon tenorowy
Wojciech Jabłoński – gitary
Jarosław Ważny – puzon

48 files, last one added on Sep 09, 2012
Album viewed 422 times

Abradab


DSC_0068_511x768.jpg

Abradab to wyjątkowo rozchwytywany polski raper. Założyciel legendarnej grupy Kaliber 44, z którą sięgnął po najważniejsze nagrody polskiej fonografii i zmienił oblicze polskiej muzyki hip-hopowej. W 2004 roku rozpoczął solową karierę wydając „Czerwony album”, a utwory takie jak: „Miasto Jest Nasze” czy „Rapowe Ziarno 2 (Szyderap)” szturmem zdobyły publiczność i na stałe zapisały się w klasyce polskiego hip-hopu. Solowe wcielenie Abradaba to także nowa stylistyka: hip-hop z domieszkami przeróżnych stylów, z wyraźnymi wpływami funku oraz reggae.
Jesienią 2010 roku muzyk wydał swój czwarty solowy album zatytułowany „Abradabing”, w którym przedstawił zinterpretowany na swój sposób świat i otaczającą rzeczywistość. Płyta została doceniona i nagrodzona Fryderykiem za Najlepszy Album w kategorii Hip-Hop, R&B i Reggae w 2011 roku.
W 2011 roku wraz z Grzegorzem Markowskim nagrał piosenkę promującą film „80 Milionów” w reżyserii Waldemara Krzystka.
Końcem kwietnia 2012 ukazał się piąty solowy krążek Abradaba pt.”ExtraVertik”, będący mieszanką hip-hopowych tekstów i kompozycji z muzyką żywych instrumentów.
Abradab nieprzerwanie koncertuje dając występy w miastach i miasteczkach na terenie całego kraju, ale także za granicą. Często występuje też z zespołem muzycznym, co rzadko zdarza się raperom. Towarzyszą mu instrumenty – kontrabas, klawisze, bas, gitara i perkusja, dzięki którym utwory zyskują ciekawsze brzmienia i nowe, świeże aranżacje.
Na uwagę zasługują także teksty autorstwa Abradaba, które są zabawnymi, poważnymi lub ironicznymi mini opowieściami. Ponadto, podczas występów Abradab prezentuje kilkunastominutową kompilację najbardziej znanych utworów legendarnego składu Kaliber 44, która cieszy się niezwykłą popularnością wśród uczestników koncertów.

49 files, last one added on Sep 09, 2012
Album viewed 347 times

Sztuczne Ognie


IMG_5023_1024x683.jpg

19 files, last one added on Sep 15, 2012
Album viewed 198 times

6 albums on 1 page(s)

3,159 files in 30 albums and 3 categories with 1 comments viewed 207,445 times

Historyczne zdjęcia 1999 roku


int.jpg

zdjęcia autorstwa Tadeusza Malinowskiego vel Maltad z roku 1999.
Odkąd przyjechał do Tarnowskich Gór w latach siedemdziesiątych rok rocznie fotografuje święto Gwarków /z krótka przerwą/

98 files, last one added on Sep 04, 2012
Album viewed 369 times

Gwarki rok 1975, Bogdan Kostorz


32_int~0.jpg

Zdjęcia autorstwa Bogdana Kostorza, od 1964 roku mieszkającego w Tarnowskich Górach. Od lat młodości interesował się fotografią, co roku fotografował Gwarki Tarnogórskie od 1974 roku.

32 files, last one added on Sep 28, 2012
Album viewed 254 times

Pochód Gwarkowski


Unnamed16_1024x683.jpg

1348 files, last one added on Sep 15, 2012
Album viewed 993 times

Dokument Projektu


_MG_4842_1024x683.jpg

To tu właśnie celebrujemy święto Gwarków, tu jednocześnie bawiąc się zachowujemy, gromadzimy dla potomnych tzn dzieci naszych dzieci obrazy z przed naszych oczów. W tym roku baza mieściła się na Gliwickiej u znanego w świecie sztuki Tarnogórskiej Państwa Lubos. Dziękujemy w imieniu przyszłych pokoleń i przepraszamy za nasze słabości. Ludzie czekamy na Was. w tym roku było nas ponad 30 osób w przyszłym roku powinno nas być więcej !

63 files, last one added on Sep 12, 2012
Album viewed 286 times

Ratusz, SALA SESYJNA


_DSC0209Image00015.jpg

Konferencja popularnonaukowa poświęcona 55-leciu „Dni Gwarków” oraz 55-leciu działalności Sztolni Czarnego Pstrąga
Referaty:
"Głęboka Sztolnia Fryderyk - Sztolnia Czarnego Pstrąga - fragment wielkiej całości" – prelegent: Mieczysław Filak
"Dni Gwarków w oczach artystów i społeczeństwa" - prelegent: Zofia Krzykowska
Organizator: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej

15 files, last one added on Sep 08, 2012
Album viewed 185 times

Muzeum - Wernisaż


_DSC0243Image00011.jpg

Wernisaż wystawy „Motywy mitologii greckiej i rzymskiej w sztuce”

45 files, last one added on Sep 08, 2012
Album viewed 190 times

PARK MIEJSKI


DSC_0203Image00020.jpg

IX Tarnogórski Bieg Sedlaczka

20 files, last one added on Sep 08, 2012
Album viewed 220 times

Festyn bezalkoholowy „Postaw na rodzinę”


Unnamed44_512x768.jpg

Sobota, 8 września
12.00 Rozpoczęcie imprezy, gry i konkursy sprawnościowe dla dzieci prowadzone przez konferansjera
12.30 Bajka interakcyjna „Z ekologii niech świat słynie”
13.30 Gry i konkursy sprawnościowe
14.00 „Taaki duży i szeroki biorą dzieci w mig w obroty” – program interakcyjny (część 1)
15.00 Bajka interakcyjna „Złośliwości jej królewskiej mości”
16.00 Gry i konkursy sprawnościowe
16.15 „Just Edi Show” – występ komika-ekwilibrysty (część 1)
16.40 „Taaki duży i szeroki biorą dzieci w mig w obroty” – program interakcyjny (część 2)
17.30 „Just Edi Show” (część 2)

Niedziela, 9 września
14.00 Rozpoczęcie imprezy, gry i konkursy ruchowe prowadzone przez konferansjera
14.30 „Da-nutki program dla malutkich”
15.30 Gry i konkursy
15.45 Pokaz iluzji
16.45 Kabaret cyrkowy
18.00 Zakończenie programu
Dodatkowa atrakcja – malowanie tatuaży (przez dwa dni)

291 files, last one added on Sep 15, 2012
Album viewed 354 times

Kiermasz Sztuki i Rzemiosła Artystycznego


IMG_3437_1024x683.jpg

10 files, last one added on Sep 08, 2012
Album viewed 216 times

Otwarcie Wystawy Filatelistycznej Miejskiego Koła Polskiego Związku Filatelistycznego nr 5 w Tarnowskich Górach


IMG_2275Image00038.jpg

Wystawie towarzyszą dwa okolicznościowe datowniki oraz znaczek pocztowy personalizowany, z okazji 450-lecia nadania herbu miastu Tarnowskie Góry

38 files, last one added on Sep 07, 2012
Album viewed 186 times

XV Otwarty Turniej Brydża o Puchar Burmistrza Tarnowskich Gór


_DSC0465Image00012.jpg

12 files, last one added on Sep 08, 2012
Album viewed 179 times

Pałac w Rybnej


IMG_7373.jpg

Koncert Kwintetu Śląskich Kameralistów

34 files, last one added on Sep 10, 2012
Album viewed 179 times

14 albums on 2 page(s) 1

Random files
DSC_0003Image00002.jpg
51 views
DSC_0455_1024x687.jpg
69 views
IMG_4461_1024x683.jpg
30 views
DSC_0211_511x768.jpg
74 views
IMG_7686_683x1024.jpg
29 views
_MG_5802Image00025.jpg
77 views
_DSC0255Image00026.jpg
40 views
DSC04770Image00003.jpg
69 views

Last additions
32_int~0.jpg
250 viewsSep 28, 2012
31_int.jpg
241 viewsSep 28, 2012
30_int~0.jpg
239 viewsSep 28, 2012
29_int~0.jpg
242 viewsSep 28, 2012
28_int~0.jpg
237 viewsSep 28, 2012
27_int~0.jpg
227 viewsSep 28, 2012
26_int~0.jpg
230 viewsSep 28, 2012
25_int~0.jpg
230 viewsSep 28, 2012