GWARKI 2013 - Dokument Projektu

Fotograficzna Dokumenatcja Gwarków

Category Albums Files
PIĄTEK
6 262
Tarnogórska Orkiestra Dęta


DSC00464.JPG


Historia Tarnogórskiej Orkiestry Dętej, działającej przy Tarnogórskim Centrum Kultury, a dawniej Orkiestry Dętej OSP Pniowiec - rozpoczęła się w 1995 roku. W składzie orkiestry występują przede wszystkim mieszkańcy Pniowca, jednak dołączają do nich również koledzy z sąsiednich dzielnic Tarnowskich Gór – Strzybnicy, Rybnej, Boruszowic. Działalność zespołu nabrała dynamiki po utworzeniu w 2003 roku dzielnicy Pniowiec. Rada Dzielnicy zaangażowała się w pomoc orkiestrze i zaprasza ją często do gry podczas różnych imprez okolicznościowych, uroczystości dzielnicowych, miejskich i powiatowych. Orkiestra corocznie uczestniczy w przemarszu korowodu dożynkowego w Dożynkach Powiatowych, a także, od roku 2006, gra w pochodzie podczas Gwarków. Ważnym wydarzeniem w historii występów orkiestry był pobyt w mieście partnerskim Tarnowskich Gór we Francji – Mericourt. Tamtejsza orkiestra świętowała 110. rocznicę powstania. Z tej okazji odbyło się kilka koncertów, w tym koncert plenerowy, występ w ramach festiwalu orkiestr dętych oraz na mszy w kościele św. Barbary.
Od 2009 roku zespół nosi nazwę Tarnogórska Orkiestra Dęta przy Tarnogórskim Centrum Kultury z siedzibą w Pniowcu.
Pierwszym dyrygentem Tarnogórskiej Orkiestry Dętej był Roman Cichos, obecnie prowadzi ją Marek Miś, zaś prezesem jest Franciszek Nowak. Orkiestra liczy 55 osób. Tworzą ją muzycy w bardzo różnym wieku – od kilkunastolatków do siedemdziesięciolatków.


44 files, last one added on Sep 06, 2013
Album viewed 376 times

Tarnogórski Big Band


_9064816.JPG


Tarnogórski Big Band, czyli pierwszy big-band w historii Tarnowskich Gór,
powstał pod koniec 2008 roku i działa w Tarnogórskim Centrum Kultury.
Pomysłodawcą i założycielem zespołu jest Grzegorz Waloszczyk - nauczyciel muzyki, kierownik sekcji instrumentów dętych w Państwowej Szkole Muzycznej w Tarnowskich Górach.
Big Band tworzą głównie absolwenci tarnogórskiej szkoły muzycznej, z których większość kontynuuje bądź ukończyła edukację muzyczną w szkołach muzycznych II stopnia oraz na Akademii Muzycznej w Katowicach.
Tarnogórski Big Band posiada bardzo zróżnicowany repertuar, nad którym cały czas pracuje.
Wykonuje oprócz standardów muzyki jazzowej i swingowej, także utwory muzyki rozrywkowej lat 80’ i 90’ oraz rockowej (np. utwory grupy The Beatles czy Deep Purple).
Big Band rocznie gra około 25 koncertów - w miejscowych klubach muzycznych i restauracjach, w Tarnogórskim Centrum Kultury, a także uświetniających różnego rodzaju festyny, festiwale, gale, bankiety, dni miast, dożynki i inne imprezy w powiecie tarnogórskim.
Zespołowi nie straszne występy na mrozie takie jak koncert walentynkowy w 2012 roku na rynku, przed ratuszem miasta czy też koncerty na scenie stworzonej z auta wojskowego podobnie jak w trakcie „ Śląskich Manewrów - VII Zlot Pojazdów Militarnych” w 2011 roku.
W swoim mieście grupa osiągnęła prestiż i uznanie, o czym świadczy dwukrotny występ na dużej scenie podczas dni miasta czyli Gwarków w roku 2011 ( jako gwiazda wieczoru) oraz w 2012 roku.
Tarnogórski Big Band brał udział trzykrotnie w Powiatowym Przeglądzie Zespołów Młodzieżowych, z czego dwukrotnie zajął 1 miejsce.
Jednak najbardziej ceni sobie udział w Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „ Złota Tarka” oraz w XVII Big Band Festiwalu w Nowym Tomyślu.

32 files, last one added on Sep 06, 2013
Album viewed 310 times

Zespół Tańca Nowoczesnego TESS


quentin13~0.jpg

TESS - Taniec, Ekspresja, Styl, Sukces

W ubiegłym roku Zespół Tańca Nowoczesnego TESS z Tarnogórskiego Centrum Kultury pod kierownictwem Justyny Michalskiej świętował jubileusz 10-lecia działalności. W czerwcu ubiegłego roku z łatwością pokonał pierwsze etapy TVN -owskiego programu "Mam talent", zdobywając pozytywną ocenę wszystkich członków jury: Chylińskiej, Foremniak, Kozyry. Zakwalifikował się do półfinału a w tym roku został zaproszony do nagrania zapowiedzi kolejnej edycji programu. Jesienią będzie go zatem można ponownie obejrzeć w TVN.
A już w piątek 6 września będziemy mogli go podziwiać na główne j estradzie Gwarków 2013.
TESS to artystyczna wizytówka miasta. Każdy jego występ zespołu to widowisko pełne ruchu, barw, ekspresji i muzyki, zawsze na bardzo wysokim poziomie. Zespół ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Przez ponad 10 lat w zespole ćwiczyło i występowało łącznie ponad pięciuset młodych tancerzy. Prawie 80 razy występował na festiwalach i przeglądach wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych. Kilkakrotnie występował na zaproszenie Telewizji Katowice, z takimi gwiazdami jak Varius Manx, K.A.S.A., Tacjana Gacka, został również zaproszony przez TV 3 do nagrania teledysku. Nagrał również na potrzeby Telewizji Silesia teledyski z takimi wykonawcami, jak: zespół Bajery, KGB, Bernadeta Kowalska, Kasia i Marcin.
Dwukrotnie grupa TESS występowała na zaproszenie polonii litewskiej – w Wilnie i Kownie - oraz polonii węgierskiej coraz częściej brała udział w przeglądach, konkursach i festiwalach zdobywając nagrody i wyróżnienia.
W 2009 r. zespół zdobył dwa pierwsze miejsca na Międzynarodowym Festiwalu Tanecznym w Bułgarii. W marcu 2011 grupa TESS wystąpiła jako gość specjalny na Modern Dance Festival w Tokio. Występowała też w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu jako oprawa taneczna takich sław, jak Frank Galan, Gina T., Jacek Silski i Conrado Moreno.
Zespół działa w 4 grupach wiekowych, skupiając ponad 120 dziewcząt
i chłopców w wieku od 7 do 30 lat.

65 files, last one added on Sep 07, 2013
Album viewed 509 times

Śpiewogra „Bunt tarnogórskich kopaczy, czyli jak święto powstało”


_9064816.JPG

Krótka śpiewogra "Bunt tarnogórskich kopaczy, czyli jak święto powstało" będzie elementem otwierającym "Gwarki 2013". Autorami są: Jan Drechsler - tekst i Michał T. Malicki - muzyka i aranżacja. W inscenizacji wezmą udział soliści i band związany z Tarnogórskim Kabaretem Literacko Muzycznym, a także członkowie chórów: "Kolejarz" pod dyrekcją Izabeli Lysik Różańskiej i "Harmonia" pod dyrekcją Romana Kota. Większość odtwórców współdziała ze sobą w spektaklach Oratorium Śląskiego "Wziemięwzięci".
Akcja oparta jest na historycznym fakcie buntu tarnogórskich kopaczy w sierpniu 1534 roku. Pracujący w kopalniach skarżą się na ciężkie warunki pracy, na złe wynagrodzenie. Dodatkowo kobiety dochodzą do wniosku, że Ordunek Gorny księcia Jana II Dobrego kompletnie nie uwzględnia ich roli w życiu Tarnowskich Gór. W efekcie narastającego napięcia dochodzi do ogłoszenia strajku, co jak dawnymi laty uzewnętrzni się wywieszeniem na drągach skór górniczych.
W krótkiej śpiewogrze narrację przedziela 6 songów nieco żartobliwych, nieco nostalgicznych, a z pewnością mających w sobie historyczny klimat tarnogórskiego święta.

24 files, last one added on Sep 06, 2013
Album viewed 220 times

Uroczyste otwarcie „Gwarków” przez Burmistrza Miasta.


3.JPG

Prezentacja laureatów konkursu na najciekawszy strój historyczny.

27 files, last one added on Sep 07, 2013
Album viewed 238 times

OBERSCHLESIEN


_DSC7011.jpg

Oberschlesien to wyjątkowy zespół. Grając muzykę industrialną wykorzystuje teksty w gwarze śląskiej. Nie są to jednak łatwo wpadające w ucho melodie i piosneczki, rodem z festynów. To muzyka, którą fachowcy z branży i dziennikarze, mający okazję zapoznać się z materiałem, od razu porównali do legendarnej niemieckiej grupy Rammstein. I to porównanie nie jest przypadkowe – Rammstein podbił świat śpiewając po niemiecku, śląska gwara jak się okazuje, również znakomicie odnajduje się w tego typu muzyce. O zespole zrobiło się głośno po zdobyciu drugiego miejsca w programie Must Be The Music w 2012 roku. Błyskawicznie podbił serca śląskiej (i nie tylko) publiczności.
Zespól Oberschlesien tworzą doświadczeni muzycy, którzy projekt traktują niezwykle starannie. Stąd też utwory, które znajdują się na debiutanckiej płycie zespołu, są dopracowane do perfekcji. Pierwszy singiel Oberschlesien spotkał się ze wspaniałym przyjęciem recenzentów i słuchaczy. Skład zespołu: Michał Mody Stawiński (wokal), Bronek Bronix Lewandowski (gitara), Tomek Vysnafca Dyrda (gitara), Mateusz Termit Buhl (programowanie i instrumenty klawiszowe), Wojtek Jaś Jasielski (bas), Marcel Marshal Różanka (perkusja).

70 files, last one added on Sep 07, 2013
Album viewed 558 times

6 albums on 1 page(s)

SOBOTA
6 299
TAPE REELS - zwycięzca przeglądu PARK ROCK 2013


DSC_0307.JPG

Grają od 2012 roku. Wygrali już kilka przeglądów muzycznych. Nagrali małą płytę (EP-kę). Tape Reels, naprawdę obiecujący rockowy zespół z Tarnowskich Gór, zagra w sobotę na dużej scenie „Gwarków”.
Tarnogórski zespół Tape Reels występuje w składzie Bartek Pokrywka (gitara, wokal), Adam Budziński - (perkusja) i Iwo Nowak (gitara basowa).
Ten zespół, jeszcze pod nazwą Red House, wygrał tarnogórski przegląd muzyczny Park Rock 2012, a później muzycy zagrali na „Gwarkach 2012”. Po tym koncercie postanowili zmienić nazwę na Tape Reels. I już pod tą nazwą ponownie wygrali przegląd Park Rock 2013.
Grają rock’n’roll, zawierający w sobie ogromne wpływy bluesa, soulu i psychodelicznego rocka. Ta mieszanka była już eksytująca i wyróżniająca na wspomnianym Park Rocku. W 2012 roku Tape Reels nagrali debiutancką EP-kę. Trio zostało też laureatem ogólnopolskiego konkursu młodych zespołów Europejskich Targów Muzycznych „Co Jest Grane”. Warto wybrać się na koncert zespołu.

23 files, last one added on Sep 07, 2013
Album viewed 233 times

„Trzystu Chórzystów” – koncert połączonych tarnogórskich chórów


DSC_0881.jpg

Jak co roku Okręg Tarnogórski Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr przygotowuje koncert pod nazwą „Trzystu Chórzystów” z okazji „Gwarków”. W koncercie tradycyjnie już wezmą udział wszystkie tarnogórskie chóry, działające w strukturach Tarnogórskiego Centrum Kultury. Gościnnie wystąpią także chóry: Sienkiewicz z Miasteczka Śląskiego, Harfa z Radzionkowa i Lutnia z Koszęcina. Poszczególne zespoły przygotowują się do koncertu pod kierunkiem swoich dyrygentów. Połączonymi chórami będzie dyrygowała Dyrektor Artystyczny Okręgu Tarnogórskiego Pani Stefania Biela – dyrygent okręgowy.
W programie koncertu znajdą się następujące utwory:
"Gdy nastaje taka chwila" muz. i oprac.: Grażyna Wolter i Piotr Jańczak; sł.: Tomasz Kopiszka
"Szła liseczka" – mel. ludowa z Górnego Śląska, oprac.: Franciszek Ryling
„Za jeden piękny uśmiech Twój" – oprac.: Jan Soupal
"Santa Lucia" włoska mel. ludowa
"Remedium" – sł.: Magda Czapińska; muz.: Seweryn Krajewski; oprac.: Stefania Biela
„Moje miasto" muz.: Katarzyna Goertner
"Piąty bieg" - muzyka: Romuald Lipko - słowa: Andrzej Mogielnicki; oprac.: Stefania Biela
"Walczyk tarnogórski" - sł. Edward Ziemiański, muz. Józef Szwed

59 files, last one added on Sep 07, 2013
Album viewed 332 times

Młodzieżowy Chór Rozrywkowy DAFNE


DSC_0999.jpg

Młodzieżowy Chór Rozrywkowy DAFNE z Tarnogórskiego Centrum Kultury w Tarnowskich Górach w lipcu obchodził swoje drugie urodziny. Te dwa lata działalności pokazały, że dzisiejsza młodzież potrafi tworzyć coś ciekawego. - Dziękuję moim chórzystom za ich cierpliwość, wytrwałość i zaangażowanie. Dziękuję również tym, którzy kiedyś z nami śpiewali, ale z przyczyn losowych (podjęcia studiów, pracy) musieli zrezygnować. Dziękuję również wszystkim, którzy wspierają naszą działalności, jak również tym, którzy nas krytykują, bo krytyka pomaga nam się rozwijać - mówi inicjatorka powstania chóru i jego niestrudzona dyrygentka Oliwia Bentkowska.
W ciągu dwóch lat działalności chór DAFNE zagrał 35 koncertów m.in. w Tarnowskich Górach, Żyglinie, Miasteczku Śląskim, Lasowicach, Nakle Śląskim, Radzionkowie. Jego pierwszy koncert odbył się po 99 dniach od jego powstania i był to koncert papieski w Parafii Narodzenia Najświętszej Maryji Panny w Żyglinie. Chórzyści wyćwiczyli 70 piosenek z repertuaru m.in. Anny Jantar, Czesława Niemena, Whitney Houston, Maryli Rodowicz, Bajm i wielu innych artystów.
Obecnie chór liczy 23 chórzystów, którzy na 125 próbach spędzili około 625 godzin. Efekty ich pracy można będzie podziwiać w sobotnie popołudnie na scenie głównej „Gwarków 2013”.

60 files, last one added on Sep 07, 2013
Album viewed 345 times

Super Dance Orchestra


IMG_0298~0.JPG

Zespół Super Dance Orchestra przyjeżdża do Tarnowskich Gór na „Gwarki” jako reprezentant zaprzyjaźnionego niemieckiego powiatu Erlangen-Höchstadt.
Działa od 2009 roku, swoją muzykę określa jako live electro.
Zdaniem niemieckich krytyków muzycznych ta żywiołowa grupa muzyków, którym zwykle towarzyszą na scenie tancerki, jest jak choroba zakaźna – bo każdy uczestnik ich koncerctów zostaje zarażony bakcylem zabawy i nie potrafi się oprzeć się ich muzyce, od pierwszych akordów porywającej do tańca.
- To, co propaguje Super Dance Orchestra, jest przeciwieństwem idei oszczędzania, zaciskania pasa i redukowania budżetów, propagowanej ostatnio w Uni Europejskiej – żartobliwie napisano w jednej recenzji. - Zabawa, zabawa, zabawa to motto grupy, która na koncertach hojnie i bez ograniczeń daje z siebie wszystko, by zabawić i zadowolić fanów. Nie oszczędza ani muzycznej energii ani efektów specjalnych.
W 2013 roku zespół wydał płytę „Best Off”, która jest zwiastunem jego koncertów . Dobrej zabawy!

29 files, last one added on Sep 07, 2013
Album viewed 312 times

GOORAL


IMG_7123.JPG

Gooral to producent, generator dźwięków i prekursor łączenia electro, dubstep i dnb z góralszczyzną. Wielkim wpływem na twórczość Goorala było miejsce, z którego pochodzi – Bielsko-Biała. Gooral ma bliżej do miasta, ale w górach spędził pół życia, trenując i ucząc ludzi jazdy na nartach.
W połowie lat 90 zakochał się szeroko rozumianej w tamtych czasach muzyce technicznej i elektronicznej. Z Maćkiem Szymonowiczem założył i tworzył projekt PSIO CREW wydając album “Szumi Jawor Soundsystem” i grając setki koncertów. W 2008 roku opuścił Psio Crew rozpoczynając wędrówkę muzyczną…
Artysta zaczynał od występów solo, obecnie w zależności od składu występują z nim: Anna Wiosna Rogowska (wokal), Maciej Kamer Szymonowicz (wokal góralski, piszczałka), Piotrek Gawron (skrzypce) oraz Jan Mędrala (kontrtenor). Mieszanka ta daje wybuchowe połączenie ludzi z różnych kultur i różnych miejsc, co w szczególności można zauważyć na energetycznych koncertach.
Gooral zagrał m.in na festiwalach: Woodstock, Opener, Cooke, Red Bull X Fighters, Sziget, Colours of Ostrava, before Nowa Muzyka, Slot Art, Terra Polska. Oraz w wielu polskich i czasem europejskich klubach…
 Pod koniec kwietnia 2011 r ukazała się debiutancka, ciepło przyjęta płyta Goorala pt “Ethno elektro”. 16 sierpnia 2013 roku ukazał sie jego drugi studyjny album. Gooral ma w dorobku m.in. Machinera za najlepszy debiut oraz nominacje do Fryderyków.

53 files, last one added on Sep 08, 2013
Album viewed 576 times

IRA


_DSC7457.JPG

olski zespół rockowy, którego zdecydowaną siłą są koncerty. Sprawdzona marka. Na scenie od 25 lat.
Pomysłodawcą nazwy zespołu był gitarzysta i założyciel kapeli Kuba Płucisz. Będąc jeszcze w liceum, bardzo interesował się językiem łacińskim. Nazwę "ira", która po łacinie oznacza "gniew", "zło" wymyślił w 1981 roku dla swej ówczesnej amatorskiej kapeli. Chciał, aby nazwa składała się z trzech literek (gdyż w tamtym okresie był wielkim fanem heavymetalowego zespołu TSA) oraz żeby nazwę zespołu łatwo skandowało się na koncertach przez publiczność.
Zespół dość często był mylnie kojarzony z Irlandzką Armią Republikańską, której skrót brzmi dokładnie tak samo jak nazwa zespołu. Z tego powodu został nawet odwołany koncert zespołu w Londynie, który miał się odbyć w 2006 roku w ramach "Polish Festival London 2006". Obawiano się, że nazwa zespołu zostanie źle odebrana i wywoła niepokój.
Największe sukcesy IRY przypadły wprawdzie na pierwszą połowę lat 90-tych, ale płyta zespołu pt. „9” – wydana w 2009 roku - pokryła się złotem, zwiastując udany come back.
W 2010 roku zespół odniósł niebywały sukces na Festiwalu w Opolu - otrzymał trzy Superjedynki, w kategorii: Zespół roku, Płyta rock oraz Superjedynkę Superjedynek za najlepszy występ. W kwietniu ukazał się dziesiąty krążek IRY zatytułowany "X".
Dobry czas dla IRY trwa!

75 files, last one added on Sep 08, 2013
Album viewed 501 times

6 albums on 1 page(s)

NIEDZIELA
5 167
HEATH i INDI  - finaliści przeglądu PARK ROCK 2013


IMG_4649.JPG

 
Zespół HEATH powstał na przełomie lat 2008/2009. Muzycy wywodzą się z Tarnowskich Gór i okolic.. Jak mówią sami muzycy: „początkowo inspirowało nas bardzo wiele, obecnie idziemy w bardziej post-rockową stronę”. Muzykę i teksty komponują już od czterech lat wyłącznie członkowie zespołu.
Grupa koncertuje od 2011 roku; do września 2012 roku wystąpiła kilkanaście razy na mniejszych i większych festiwalach śląskich. W 2012 roku powstała pierwsza demówka HEATH. Podczas przeglądu ParkRock 2013 Heath zajął III miejsce.
 

24 files, last one added on Sep 08, 2013
Album viewed 223 times

Kasia Grzesiek z zespołem Eclectic Bastards


DSC_0655.jpg

Kasia Grzesiek to bytomianka, finalistka IV edycji polsatowskiego Must Be The Music Tylko Muzyka.
Uważana jest za jedno z największych odkryć tego programu. Utworem „Dream a Little Dream of Me” Doris Day, który wykonała podczas castingu, oczarowała jury, zaś półfinałowym wykonem Hedonism z repertuaru Skunk Anansie skradła serca słuchaczy radia RMF FM, którzy przyznali jej tzw. DZIKĄ KARTĘ, tym samym otwierając drzwi do finału.
Finałowy występ Kasi, podczas którego wykonała utwór Sutra z repertuaru grupy Sistars spotkał się z uznaniem całego jury. Sam Adam Sztaba, stawiając ją na równi z czołowymi polskimi wokalistkami, skomentował:  Malkontenci narzekają, że programy tego typu to promowanie jurorów. Wszystko do momentu, kiedy nie pojawi się Ania Dąbrowska, Monika Brodka i Kasia Grzesiek.
Przez ponad rok Kasia Grzesiek była członkiem zespołu gospel Ginger Vox. Ma na swoim koncie m.in. występ w duecie z Katarzyną Groniec, współpracę z kilkoma górnośląskimi raperami oraz liczne solowe koncerty.
Na „Gwarkach 2013” Kasia Grzesiek wystąpi z zespołem Eclectic Bastards.

31 files, last one added on Sep 08, 2013
Album viewed 316 times

Kabaret Młodych Panów


_9086778.JPG

Kabaret Młodych Panów – to polska grupa kabaretowa, założona w Rybniku w 2004 roku, zdobywca licznych wyróżnień oraz nagród na ogólnopolskich przeglądach kabaretu. Pomimo tego, że KMP tworzą artyści z dużym doświadczeniem i dorobkiem scenicznym, kabaret jest wciąż bardzo "młody"!
Młodzi panowie brzydzą sie żartem chamskim i prostackim. Kabaret przedstawia nam historie z życia wzięte i delikatnie odbite w krzywym zwierciadle dobrze wyważonego humoru. Potrafi rozbawić nawet najbardziej poważnego widza.
Kabaret Młodych Panów znajduje się w fazie intensywnego rozwoju, ciągłego odkrywania swoich możliwości, poznawania mocnych i słabych stron, kształtowania niepowtarzalnego stylu i szukania swojej drogi. Stale rośnie jego popularność, a wraz z nią liczba koncertów na terenie całego kraju.
Najbardziej znane skecze kabaretu to „Górnik”, „Rasizm”, „Opowieści biblijne”, „Spa”, „Dzięki Bogu już weekend” i „Komunia”.

62 files, last one added on Sep 08, 2013
Album viewed 418 times

Danny Bryant Band


DSC_0319.JPG

Objawienie brytyjskiego bluesa! Koncert Danny'ego Bryanta z jego zespołem to doświadczenie z kategorii "niezapomniane".
To brytyjskie power trio zostało założone przez gitarzystę Danny'ego Bryanta wraz z ojcem, basistą Kenem. Obecnie współtworzy je z nimi perkusista Trevor Barr. 
Urodzony w 1980 roku w Hertfordshire w Anglii Danny zajmuje się profesjonalnie muzyką od 18 roku życia. Grywał na tych samych scenach, co Buddy Guy, Carlos Santana i Joe Cocker. Od 2011 roku jest związany z niemiecką wytwórnią Jazzhaus Records, która niedawno wydała podwójny album CD/DVD "Night Life - Live in Holland". Było to ósme wydawnictwo w jego dorobku.
32-letni Brytyjczyk od kilkunastu lat buduje swoją pozycję w świecie blues rocka dzięki energetycznemu graniu oraz charakterystycznemu głosowi. Wszystkie te atuty Bryant prezentuje na najnowszej płycie "Hurricane", która ukazała się w kwietniu tego roku.

17 files, last one added on Sep 08, 2013
Album viewed 213 times

LADY PANK


_MG_2740.JPG

ady Pank to polski zespół rockowy założony w 1981 w Warszawie. To jedna z najpopularniejszych grup w historii polskiego rocka. Od ponad trzydziestu lat święci tryumfy na polskiej scenie rockowej. Powstał, kiedy młody prawnik i poeta Andrzej Mogielnicki ("Mogiel") poznał Jana Borysewicza, który grał wówczas w Budce Suflera. Spotkali się w krakowskim Teatrze STU, gdzie nagrywali płytę Izabeli Trojanowskiej. Jan Borysewicz, będąc jeszcze w Budce, skomponował "Obejdzie się bez łez" i "Nie wierz nigdy kobiecie".
Wkrótce, jesienią 1981 roku "Borys" opuścił Budkę i w tym samym studiu Teatru STU nagrał piosenkę "Mała Lady Punk". Słowa napisał oczywiście "Mogiel". Wtedy padło postanowienie - musimy stworzyć zespół. Było pierwsze nagranie, ale zespół nie miał jeszcze swojej nazwy. Popularność przeboju sprawiła, że od tej chwili do dziś grupa nazywa się Lady Pank. Pierwszy singiel, "Mała Lady Punk/Minus 10 w Rio" ukazał się w 1982 roku.
Zespół od razu zdobył w kraju wielką popularność. Pierwsze utwory z repertuaru grupy ("Mniej niż zero", "Kryzysowa narzeczona", "Fabryka małp", "Zamki na piasku", "Wciąż bardziej obcy", "Moje Kilimandżaro") pięły się na szczyty list przebojów. W 1983 roku ukazał się pierwszy album grupy. Mało kto wówczas w Polsce grał tak jak Lady Pank. Rok później ukazała się druga płyta długogrająca kapeli - "Ohyda". Koncerty zespołu ściągały tłumy fanów, a hale były przepełnione. Zespół koncertował nie tylko w Polsce, także w Europie, USA i Kanadzie.
W trzydziestoletniej karierze Lady Pank kilkakrotnie bywało tak, że grupa pauzowała. Jednak wydała ponad 20 płyt i wylansowała dziesiątki przebojów, m.in. "Tańcz głupia, tańcz", "Mniej niż zero", "Wciąż bardziej obcy", "Kryzysowa narzeczona", "Zamki na piasku", "Vademecum skauta", "Tacy sami", "Zostawcie Titanica", "Mała wojna", "Zawsze tam gdzie ty", "Na co komu dziś", "Znowu pada deszcz", "Na granicy", "Stacja Warszawa", "Strach się bać", "Dobra konstelacja".
Warto dodać, że ostatnia płyta zespołu "Maraton" pokryła się złotem.

33 files, last one added on Sep 08, 2013
Album viewed 380 times

 

5 albums on 1 page(s)

2,585 files in 34 albums and 3 categories with 0 comments viewed 295,025 times

Zofia Rydet - Gwarki Tarnogórskie 1962-66


1260851_10200554265874786_421766640_n.jpg

„(…) Cały szereg osób uważa, że fotografia nie jest ważna. Wobec tego, jak ktoś umiera z fotografików to (…) się wszystko po nich wyrzuca. Zostawia się 4-5 zdjęć, bo się myśli, że to się da na wystawy. A resztę wszystko: filmy, wszystko idzie na śmieci. Dlatego ja bardzo jestem przewrażliwiona. Bardzo bym chciała kogoś uczulić ze swoich, wciąż im mówię: (…) pamiętajcie, że jak ja umrę, to będzie miało wartość. (…) Nie wyrzucajcie tego wszystkiego.” Zofia Rydet
tekst Fundacji Zofii RydetWięcej o działalności Zofii Rydet można dowiedzieć się ze strony internetowej fundacjarydet.plMały człowiek to cykl fotografii, którego powstanie datowane wg Fundacji na rok 1961.
Negatywy, które zostały ofiarowane Muzeum w Tarnowskich Górach z przełomu 1962-66 obrazują dalsze poszukiwanie autorki małego człowieka wśród tłumów ale również z niego wyizolowanego. Obrazy tamtejszej rzeczywistości przedstawiające widoki widziane oczami Zofii. Jak spróbujemy choć przez chwilę spojrzeć na to jej wyobraźnia staje się dla czytelna. W dużej mierze to co odczytamy zależy wyłącznie od składowych naszej analitycznej strefy wrażliwości. Dla jednych coś oczywiste staje się tylko bodźcem do następujących po sobie efektów zdarzeń z pamięci. Ci, którzy doświadczali zapachów tamtej epoki, łatwiej ulegają pobudzanej wrażliwości w trakcie oglądania zdjęć, tamtych zdarzeń. Nie jest możliwe, by Ci którzy nie doświadczali dźwięków towarzyszącym tamtym chwilom byli lepsi od tych co pamiętają zapachy. Już tu można zastanowić się czy aby wszystko nie obraca się wokoło możliwościom naszej pamięci. Naukowo wiadomo, iż młode umysły są bardziej podatne na zapamiętywanie i kojarzenie faktów.
Dlatego powstała w 2008 roku fotograficzna grupa Narybe'x, odda hołd Zofii Rydet podczas tegorocznych Tarnogórskich Gwarków 2013. Młodzi ludzie używając średnioformatowego aparatu fotograficznego i czarno-białego negatywu w formacie 6x6 cm, wykona zapis wydarzeń. Do tego celu zostanie wykorzystany aparat z Tarnogórskiego Zakładu Fotograficznego Skrzypulec, który został zamknięty po ponad 60 latach. Przeznaczony do portretowania wykorzystanie zostanie do uwiecznienia ludzi, którzy pojawią się na dorocznych obchodach święta Gwarków. Nawiązując do zdjęć Zofii Rydet będą to portrety w którego tle pojawi się architektura Tarnowskich Gór. Zamknięte w kwadracie miasto dozna pewnego rodzaju uspokojenia, wycinku z harmidru i z szybko zmieniającej się rzeczywistości. Pozwoli to zatrzymać się wszystkim oglądającym później zdjęcia. Każdy będzie dokonywał analizy, jeśli był uczestnikiem będzie poszukiwał tym bardziej. Za kolejnych 50 lat materiał ten będzie mógł leżeć koło zdjęć Zofii Rydet.


Wit

(Tarnowskie Góry 29 sierpnia 2013)Zdjęcia z gwarków umieszczone w tym albumie są własnością Muzeum w Tarnowskich Górach

156 files, last one added on Sep 04, 2013
Album viewed 556 times

Pochód Gwarkowski


_DSC0322.JPG


I CZĘŚĆ: HISTORYCZNA

1.Otwarcie pochodu gwarkowskiego
2.Tarnogórska Orkiestra Dęta przy TCK z siedzibą w Pniowcu z mażoretkami
3.Władze Miejskie i zaproszeni goście
4.Rycerz Adam de Tarnowice z giermkiem
5.Chłop Rybka z rodziną i bryłą wyoranego kruszcu
6.Książę Opolski Jan II Dobry,
Margrabia brandenburski Georg von Hohenzollern-Ansbach,
Piotr Wrochem,
Dworzanie księcia i margrabiego
7.Skarbnik
8.Starszy Kopacki
9.Herbarze gwareckie
10.Gwarkowie
11. Ordunek Gorny
12. Herold Miejski
13. Burmistrzowie i rajcowie miejscy
14. Wóz zbuntowanych gwarków i straż miejska (Lancknechci)
15. Cechy Miejskie – Cech Rzemiosł Różnych
16. Walenty Roździeński z hutnikami – 400. rocznica wydania księgi Officina Ferraria
17. Mieszczanie
18. Zespół Muzyki Dawnej „Tibiarum Scholares” z Toszka
19. Wojna 30-letnia - rajtarzy
20. Cesarzowa Rzymska Eleonora Gonzaga z córką Eleonorą Habsburg
i damami dworu
21. Hans Sedlaczek (częstujący winem)
22. Król Jan III Sobieski
23. Hetman Stanisław Jabłonowski
24. Królewicz Jakub Sobieski
25. Husaria i pancerni
26. Królowa Maria Sobieska
27. Damy dworu
28. Eskorta karocy
29. Król August II Mocny, hrabina Königsmarck, damy dworu, kowal
30. Król Szwecji Karol XII Wittelsbach, damy dworu
31. Król August III Sas, dworzanie
32. Minister Górnictwa Królestwa Prus Hrabia Fryderyk von Reden, tajny radca górniczy
August de Boscamp Lasopolski, dyrektor szkoły górniczej Rudolf von Carnall
33. Dyrekcja kopalni Fryderyk w paradnych mundurach
34. Poeci: Julian Ursyn-Niemcewicz, Józef Wybicki, Ignacy Krasicki, Johann Wolfgang
von Goethe
35. Wojna francusko-pruska 1806-1807
Generał Paweł Antoni Sułkowski z huzarami
36. Car Aleksander I i generał Książę Wołkoński, damy dworu
37. Doktor Robert Koch, dr Carl Wernicke, dr Paul Wossidlo
38. Cesarz Wilhelm II i adiutanci, książę Guido Henckel von Donnersmarck,
oraz księżna Donnersmarck konno


39. Okres Powstań Śląskich i Plebiscytu: dowódca 156. Pułku Piechoty
płk Kramer, Grenzschutz, międzysojusznicza, aliancka komisja rozjemcza,
powstańcy śląscy
40. Regiment szkocki – orkiestra PIPES & DRUMS
41. Generał Stanisław Szeptycki, 27. Pułk Piechoty,
42. Policja Województwa Śląskiego (odtwarzana przez grupę rekonstrukcji historycznej policji
województwa śląskiego 1922-1939)
43. 11. Pułk Piechoty (grupa rekonstrukcji Pro Fortalicjum)
44. Płk Czesław Chmielewski, 3. Pułk Ułanów Śląskich

736 files, last one added on Sep 08, 2013
Album viewed 1098 times

Plac wolności - festyn bezalkoholowy


DSC01309.JPG

104 files, last one added on Sep 08, 2013
Album viewed 319 times

Karuzele, ulice i inne okolice


_DSC0709.JPG

438 files, last one added on Sep 08, 2013
Album viewed 587 times

Uroczyste odsłoniecie rzeźby Gwarka


23.JPG

u zbiegu ulic Krakowskiej i Tylnej

29 files, last one added on Sep 07, 2013
Album viewed 191 times

Konferencja popularnonaukowa z okazji 60-lecia działalności Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej


IMG_9401.jpg

Zofia Krzykowska: „60 lat społeczno-kulturalnej działalności Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej na rzecz miasta i regionu Tarnogórskiego”
Andrzej Kanclerz: „Inicjatywy wydawnicze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej na przestrzeni 60-letniej działalności”

68 files, last one added on Sep 06, 2013
Album viewed 269 times

Otwarcie Wystawy Filatelistycznej


IMG_9323.jpg

Miejskiego Koła Polskiego Związku Filatelistycznego nr 5 w Tarnowskich Górach

40 files, last one added on Sep 06, 2013
Album viewed 185 times

XVI Turniej Brydża o Puchar Burmistrza Tarnowskich Gór


DSC00911.JPG

14 files, last one added on Sep 07, 2013
Album viewed 182 times

Otwarcie wystawy w Muzeum


IMG_9508.JPG

„Szablą i mieczem. Jacek Dąbal – repliki broni białej w filmie polskim” oraz „Jan III Sobieski i jego czasy. 330. rocznica odsieczy wiedeńskiej”

26 files, last one added on Sep 06, 2013
Album viewed 165 times

Kiermasz Sztuki i Rzemiosła Artystycznego


_9074858.JPG

Kiermasz odbywa się w Tarnowskich Górach już po raz szósty. Od maja prowadzony był otwarty nabór ofert rękodzieła i rzemiosła, spośród których wybrane zostały te najciekawsze i najbardziej oryginalne. Wystawcami są przede wszystkim lokalni twórcy i rzemieślnicy, którzy w tym roku zaprezentują m. in torebki filcowe, zabawki ręcznie szyte, bukiety z papieru i bibuły, artystyczne lampy, biżuterię, dekoracje z wikliny papierowej oraz różne wyroby rękodzieła szklanego i ceramicznego. Atrakcją będzie również stoisko z różnymi rodzajami miodu i świecami woskowymi, pokazy dawnych technik tkania, a także ceramika promująca miasto Tarnowskie Góry.

13 files, last one added on Sep 07, 2013
Album viewed 183 times

Stadion Gwarek


DSC_6073.JPG

Mecz piłki nożnej o mistrzostwo IV ligi, I drużyna seniorów TS Gwarek Tarnowskie Góry.
Mecz piłki nożnej oldbojów, Górnik Zabrze/Ruch Chorzów/Gwarek Tarnowskie Góry – Reprezentacja Śląska.

62 files, last one added on Sep 08, 2013
Album viewed 314 times

Pokaz Ogni Sztucznych


_DSC0729~0.JPG

32 files, last one added on Sep 08, 2013
Album viewed 211 times

16 albums on 2 page(s) 1

Random files
_MG_2608.JPG
117 views
IMG_0011.JPG
273 views
IMG_0226.JPG
62 views
_MG_2118.JPG
113 views
CSC_6071.JPG
106 views
DSC_0587.JPG
50 views
DSC_0578.JPG
54 views
_MG_1396.JPG
137 views

Last additions
36.jpg
140 viewsSep 09, 2013
35.jpg
138 viewsSep 09, 2013
34.jpg
131 viewsSep 09, 2013
33.jpg
142 viewsSep 09, 2013
32.jpg
142 viewsSep 09, 2013
31.jpg
136 viewsSep 09, 2013
30.jpg
135 viewsSep 09, 2013
29.jpg
128 viewsSep 09, 2013