GWARKI 2014 - Dokument Projektu

Fotograficzna Dokumenatcja Gwarków

Category Albums Files
PIĄTEK
6 359
Tarnogórska Orkiestra Dęta i orkiestra Mericourt


IMG_1371.JPG

Historia Tarnogórskiej Orkiestry Dętej, działającej przy Tarnogórskim Centrum Kultury, a dawniej Orkiestry Dętej OSP Pniowiec - rozpoczęła się w 1995 roku. W składzie orkiestry występują przede wszystkim mieszkańcy Pniowca, jednak dołączają do nich również koledzy z sąsiednich dzielnic Tarnowskich Gór – Strzybnicy, Rybnej, Boruszowic. Działalność zespołu nabrała dynamiki po utworzeniu w 2003 roku dzielnicy Pniowiec. Rada Dzielnicy zaangażowała się w pomoc orkiestrze i zaprasza ją często do gry podczas różnych imprez okolicznościowych, uroczystości dzielnicowych, miejskich i powiatowych. Orkiestra corocznie uczestniczy w przemarszu korowodu dożynkowego w Dożynkach Powiatowych, a także, od roku 2006, gra w pochodzie podczas Gwarków. Ważnym wydarzeniem w historii występów orkiestry był pobyt w mieście partnerskim Tarnowskich Gór we Francji – Mericourt. Tamtejsza orkiestra świętowała 110. rocznicę powstania. Z tej okazji odbyło się kilka koncertów, w tym koncert plenerowy, występ w ramach festiwalu orkiestr dętych oraz na mszy w kościele św. Barbary.
Od 2009 roku zespół nosi nazwę Tarnogórska Orkiestra Dęta przy Tarnogórskim Centrum Kultury z siedzibą w Pniowcu.
Pierwszym dyrygentem Tarnogórskiej Orkiestry Dętej był Roman Cichos, obecnie prowadzi ją Marek Miś, zaś prezesem jest Franciszek Nowak. Orkiestra liczy 55 osób. Tworzą ją muzycy w bardzo różnym wieku – od kilkunastolatków do siedemdziesięciolatków.

62 files, last one added on Sep 05, 2014
Album viewed 473 times

Tarnogórski Big Band


DSC_6077.JPG

Tarnogórski Big Band, czyli pierwszy big-band w historii Tarnowskich Gór,
powstał pod koniec 2008 roku i działa w Tarnogórskim Centrum Kultury.
Pomysłodawcą i założycielem zespołu jest Grzegorz Waloszczyk - nauczyciel muzyki, kierownik sekcji instrumentów dętych w Państwowej Szkole Muzycznej w Tarnowskich Górach.
Big Band tworzą głównie absolwenci tarnogórskiej szkoły muzycznej, z których większość kontynuuje bądź ukończyła edukację muzyczną w szkołach muzycznych II stopnia oraz na Akademii Muzycznej w Katowicach.
Tarnogórski Big Band posiada bardzo zróżnicowany repertuar, nad którym cały czas pracuje.
Wykonuje oprócz standardów muzyki jazzowej i swingowej, także utwory muzyki rozrywkowej lat 80’ i 90’ oraz rockowej (np. utwory grupy The Beatles czy Deep Purple).
Big Band rocznie gra około 25 koncertów - w miejscowych klubach muzycznych i restauracjach, w Tarnogórskim Centrum Kultury, a także uświetniających różnego rodzaju festyny, festiwale, gale, bankiety, dni miast, dożynki i inne imprezy w powiecie tarnogórskim.
Zespołowi nie straszne występy na mrozie takie jak koncert walentynkowy w 2012 roku na rynku, przed ratuszem miasta czy też koncerty na scenie stworzonej z auta wojskowego podobnie jak w trakcie „ Śląskich Manewrów - VII Zlot Pojazdów Militarnych” w 2011 roku.
W swoim mieście grupa osiągnęła prestiż i uznanie, o czym świadczy dwukrotny występ na dużej scenie podczas dni miasta czyli Gwarków w roku 2011 ( jako gwiazda wieczoru) oraz w 2012 roku.
Tarnogórski Big Band brał udział trzykrotnie w Powiatowym Przeglądzie Zespołów Młodzieżowych, z czego dwukrotnie zajął 1 miejsce.
Jednak najbardziej ceni sobie udział w Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „ Złota Tarka” oraz w XVII Big Band Festiwalu w Nowym Tomyślu.

54 files, last one added on Sep 05, 2014
Album viewed 371 times

Zespół Tańca Nowoczesnego TESS


16.jpg

TESS - Taniec, Ekspresja, Styl, Sukces

W ubiegłym roku Zespół Tańca Nowoczesnego TESS z Tarnogórskiego Centrum Kultury pod kierownictwem Justyny Michalskiej świętował jubileusz 10-lecia działalności. W czerwcu ubiegłego roku z łatwością pokonał pierwsze etapy TVN -owskiego programu "Mam talent", zdobywając pozytywną ocenę wszystkich członków jury: Chylińskiej, Foremniak, Kozyry. Zakwalifikował się do półfinału a w tym roku został zaproszony do nagrania zapowiedzi kolejnej edycji programu. Jesienią będzie go zatem można ponownie obejrzeć w TVN.
A już w piątek 6 września będziemy mogli go podziwiać na główne j estradzie Gwarków 2013.
TESS to artystyczna wizytówka miasta. Każdy jego występ zespołu to widowisko pełne ruchu, barw, ekspresji i muzyki, zawsze na bardzo wysokim poziomie. Zespół ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Przez ponad 10 lat w zespole ćwiczyło i występowało łącznie ponad pięciuset młodych tancerzy. Prawie 80 razy występował na festiwalach i przeglądach wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych. Kilkakrotnie występował na zaproszenie Telewizji Katowice, z takimi gwiazdami jak Varius Manx, K.A.S.A., Tacjana Gacka, został również zaproszony przez TV 3 do nagrania teledysku. Nagrał również na potrzeby Telewizji Silesia teledyski z takimi wykonawcami, jak: zespół Bajery, KGB, Bernadeta Kowalska, Kasia i Marcin.
Dwukrotnie grupa TESS występowała na zaproszenie polonii litewskiej – w Wilnie i Kownie - oraz polonii węgierskiej coraz częściej brała udział w przeglądach, konkursach i festiwalach zdobywając nagrody i wyróżnienia.
W 2009 r. zespół zdobył dwa pierwsze miejsca na Międzynarodowym Festiwalu Tanecznym w Bułgarii. W marcu 2011 grupa TESS wystąpiła jako gość specjalny na Modern Dance Festival w Tokio. Występowała też w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu jako oprawa taneczna takich sław, jak Frank Galan, Gina T., Jacek Silski i Conrado Moreno.
Zespół działa w 4 grupach wiekowych, skupiając ponad 120 dziewcząt
i chłopców w wieku od 7 do 30 lat.

82 files, last one added on Sep 06, 2014
Album viewed 580 times

Kabaret RAK


DSC_0258.JPG

abaret RAK jest z Rudy Śląskiej. Powstał na przełomie lat 1981-82 jako sposób na smutną rzeczywistość. Założycielami byli: Ryszard Siwek, Andrzej Stefaniuk i Krzysztof Hanke, a nazwa wzięła się od pierwszych liter ich imion. Obecny skład ukształtował się w roku 1999.
Kabaret RAK wyróżnia się tym, że na scenie używa gwary śląskiej. Podbił tym serca publiczności i zainspirował innych twórców. Najlepszym na to dowodem jest serial „Święta wojna”, w którym główne role grają Krzysztof Hanke i Joanna Bartel, a który opowiada o losach rodziny mieszkającej na Śląsku.
Aktorzy kabaretu na scenie są bardzo autentyczni i sami bawią się tym, co robią. Pozwala im to nawiązać doskonały kontakt z publicznością i zagwarantować dobrą zabawę. Ich program to dynamiczny występ dla każdego, bo kabaret RAK sprawdza się zarówno w warunkach kameralnych, jak i na estradzie, serwując wszystkim – niezależnie od wieku i upodobań – dużą dawkę szczerego śmiechu.

53 files, last one added on Sep 05, 2014
Album viewed 360 times

Otwarcie Gwarków


IMG_9727.JPG

Prezentacja laureatów konkursu na najciekawszy strój historyczny.

23 files, last one added on Sep 05, 2014
Album viewed 291 times

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk


IMG_2685.jpg

Droga do dzisiejszej wielkości Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” rozpoczęła się 1 lipca 1953 roku. Stanisław Hadyna wraz z Elwirą Kamińską stworzyli solidne podstawy współczesnego kunsztu artystycznego "Śląska". Biorąc pod uwagę dzisiejsze bogactwo repertuaru, niezliczone nagrody i ponad 120 koncertów wykonywanych corocznie - widać wyraźnie jak bardzo Zespół pracował nad kontynuacją wieloletniego dążenia do perfekcji i najwyższej maestrii. Te dwa pojęcia były zawsze hasłem przewodnim kilku pokoleń wspaniałych pedagogów i tysięcy młodych ludzi, dla których „Śląsk” był pasją i sposobem na życie. Dzięki nim miano ambasadora polskiej kultury oraz propagatora jej ludowego wymiaru jest w pełni zasłużone.
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” jest zespołem artystycznym o ogromnych możliwościach wykonawczych, występującym nie tylko na wielkich światowych scenach, lecz także w miejscowościach na co dzień pozbawionych dostępu do wartościowych propozycji kulturalnych. Nadrzędną ideą działania Zespołu jest ukazywanie bogactwa źródeł kultury śląskiej na tle spuścizny innych regionów kraju.

85 files, last one added on Sep 06, 2014
Album viewed 412 times

6 albums on 1 page(s)

SOBOTA
7 402
Finalista przeglądu Park Rock - November Might Be Fine


_DSC2175.JPG

Pochodzący ze Śląska zespół wykonujący muzykę z pogranicza gatunków post-rock - post-metal. Został założony na początku 2014 roku przez byłych członków zespołu Heath.
Rozbudowane, w większości instrumentalne kompozycje pełne są ciężkich, post-metalowych fragmentów, kontrastowanych delikatnymi, melodyjnymi pasażami. Przytłaczająca atmosfera obojętności w każdej chwili może być przerwana przez pozytywny promień jesiennego słońca. Poprzez ekspresyjną transformację obrazów emocji, doświadczeń i przemyśleń, muzyka November Might Be Fine kreuje swój zdecydowanie osobisty charakter i unikalne brzmienie.

Skład zespołu:
Bartosz Stanik - gitara
Jakub Pietryga - bas
Piotr Szwarnóg - perkusja

50 files, last one added on Sep 06, 2014
Album viewed 304 times

Trzystu chórzystów


_9064061.JPG

Jak co roku Okręg Tarnogórski Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr przygotowuje koncert pod nazwą „Trzystu Chórzystów” z okazji „Gwarków”. W koncercie tradycyjnie już wezmą udział wszystkie tarnogórskie chóry, działające w strukturach Tarnogórskiego Centrum Kultury. Gościnnie wystąpią także chóry: Sienkiewicz z Miasteczka Śląskiego, Harfa z Radzionkowa i Lutnia z Koszęcina. Poszczególne zespoły przygotowują się do koncertu pod kierunkiem swoich dyrygentów. Połączonymi chórami będzie dyrygowała Dyrektor Artystyczny Okręgu Tarnogórskiego Pani Stefania Biela – dyrygent okręgowy.
W programie koncertu znajdą się następujące utwory:
"Gdy nastaje taka chwila" muz. i oprac.: Grażyna Wolter i Piotr Jańczak; sł.: Tomasz Kopiszka
"Szła liseczka" – mel. ludowa z Górnego Śląska, oprac.: Franciszek Ryling
„Za jeden piękny uśmiech Twój" – oprac.: Jan Soupal
"Santa Lucia" włoska mel. ludowa
"Remedium" – sł.: Magda Czapińska; muz.: Seweryn Krajewski; oprac.: Stefania Biela
„Moje miasto" muz.: Katarzyna Goertner
"Piąty bieg" - muzyka: Romuald Lipko - słowa: Andrzej Mogielnicki; oprac.: Stefania Biela
"Walczyk tarnogórski" - sł. Edward Ziemiański, muz. Józef Szwed

25 files, last one added on Sep 06, 2014
Album viewed 254 times

Młodzieżowy Chór Rozrywkowy Dafne


_9064123_28Copy29.JPG

Młodzieżowy Chór Rozrywkowy DAFNE z Tarnogórskiego Centrum Kultury w Tarnowskich Górach w lipcu obchodził swoje drugie urodziny. Te dwa lata działalności pokazały, że dzisiejsza młodzież potrafi tworzyć coś ciekawego. - Dziękuję moim chórzystom za ich cierpliwość, wytrwałość i zaangażowanie. Dziękuję również tym, którzy kiedyś z nami śpiewali, ale z przyczyn losowych (podjęcia studiów, pracy) musieli zrezygnować. Dziękuję również wszystkim, którzy wspierają naszą działalności, jak również tym, którzy nas krytykują, bo krytyka pomaga nam się rozwijać - mówi inicjatorka powstania chóru i jego niestrudzona dyrygentka Oliwia Bentkowska.
W ciągu dwóch lat działalności chór DAFNE zagrał 35 koncertów m.in. w Tarnowskich Górach, Żyglinie, Miasteczku Śląskim, Lasowicach, Nakle Śląskim, Radzionkowie. Jego pierwszy koncert odbył się po 99 dniach od jego powstania i był to koncert papieski w Parafii Narodzenia Najświętszej Maryji Panny w Żyglinie. Chórzyści wyćwiczyli 70 piosenek z repertuaru m.in. Anny Jantar, Czesława Niemena, Whitney Houston, Maryli Rodowicz, Bajm i wielu innych artystów.
Obecnie chór liczy 23 chórzystów, którzy na 125 próbach spędzili około 625 godzin. Efekty ich pracy można będzie podziwiać w sobotnie popołudnie na scenie głównej „Gwarków 2014".

39 files, last one added on Sep 06, 2014
Album viewed 254 times

Absynth


DSC03794.JPG

Swój styl muzyczny określają jako eksperimental rock/modern metal, jednak podczas Gwarków nie wystapią z własnym repertuarem, lecz zaprezentują najsłynniejsze przeboje klasycznego polskiego rocka.
Historia zespołu Absynth z Tarnowskich Gór zaczęła się w grudniu 2007 roku. Każdy z członków zespołu przez wiele lat dorastał na scenach do tego, aby kiedyś wspólnie stworzyć ten projekt. Autorskie kompozycje tworzą niepowtarzalny smak pełen zróżnicowanych uczuć i dźwięków. Posiadają one w sobie ciężką, syntetyczną głębię, stwarzają klimat, z którego można czerpać całą gamę emocji. Ambitne teksty świetnie komponują się z niespokojnymi rytmami, czasami "krzywymi", czasami w pełnej harmonii, zawsze profesjonalnie odtwarzanymi. Pierwsze demo zespołu powstało w 2008 roku. Potem zespół zdobywał laury na wielu festiwalach i przeglądach. Na włocławskich „Interpretacjach 2009” zespół został doceniony przez Krzysztofa Misiaka, który po kilku miesiącach stał się producentem maxi singla „Serce dzwonu”, na którym w tytułowym utworze wystąpił Roman Kostrzewski z zespołu „Kat”. Obecnie zespół przygotowuje wydanie swojej pierwszej płyty. Świadomie tworzone aranżacje i charyzma sprawiają, że koncerty są dobrze odbierane i zespół szybko zjednuje sobie nowych słuchaczy. Absynth to mocny, płonący trunek, którego każdy powinien w swoim życiu spróbować. Choćby jeden raz.

46 files, last one added on Sep 06, 2014
Album viewed 316 times

Deine Mutter


IMG_6033_28Copy29.JPG

63 files, last one added on Sep 06, 2014
Album viewed 500 times

Kabaret Pod Wyrwigroszem


DSC_7357.jpg

Są z Krakowa. Są także absolwentami Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Ale w kabarecie radzą sobie nieźle, wbrew panującej opinii, że zawodowi aktorzy nie mają do siebie dystansu. Oni mają, nie tylko dystans, ale też poczucie humoru. Inspirację do skeczy znajdują wszędzie, dlatego strach z nimi rozmawiać, bo potem na scenie to obśmieją.
Ich występy to widowiska zabawne i dynamiczne, pełne drwiny i rubasznego humoru. Najbardziej lubią się przebierać i parodiować. Przyłożą każdemu, od gwiazd telewizji do szanowanych naukowców. Nie boją się też satyry politycznej.

63 files, last one added on Sep 06, 2014
Album viewed 518 times

Elektryczne Gitary


_MG_4548.JPG

Historia, która doprowadziła do powstania ELEKTRYCZNYCH GITAR, sięga października 1977 r., kiedy Piotr Łojek i Kuba Sienkiewicz sformowali akustyczną grupę pod nazwą SPIARDL (Stowarzyszenie Piosenkarzy i Artystów Robotniczych Działaczy Ludowych), grającą prawie wyłącznie w domu i nagrywającą na szpulowy magnetofon. Z tego okresu pochodzi Dziki - najstarsza piosenka ELEKTRYCZNYCH GITAR (1978), Tatusia (1979), Trzecia Macocha czy Głowy L. (1982). W połowie lat 80 SPIARDL-owcy weszli w posiadanie gitar elektrycznych i zaczęli pierwsze występy publiczne (klub MEDYK; prezentacja na przeglądzie piosenek - wraz z Mirosławem Jędrasem, znanym z grupy ZACIER - pod nazwą ZUCH KOZIOŁ; otwarte próby ORKIESTRY NA ZDROWIE Jacka Kleyffa). W latach 1987-89 dzięki sprzyjającej atmosferze panującej w żoliborskim domu Krzysztofa Bienia z zespołu TRAWNIK działała efemeryczna grupa MIASTO w składzie: Kuba Sienkiewicz (gitara, śpiew), Piotr Łojek (gitara basowa), Krzysztof Bień (saksofon), Sławek Wiechecki (perkusja), Marcin Rybak (gitara), Darek Wasilewski (gitara), wykonująca m. in. takie utwory jak Widmo, Człowiek z liściem. Zespół ten dał dwa koncerty. Równolegle (pod nową nazwą ELEKTRYCZNE GITARY) działał też skład bez Kuby, ale za to z innymi muzykami miejscowymi (m. in. Konrad Kołodziejek, git.). W 1989 r. zapadła decyzja o utworzeniu oficjalnej grupy i wprowadzeniu istniejących piosenek do szerszego obiegu. Dla nowego przedsięwzięcia wykorzystana została nazwa ELEKTRYCZNE GITARY, a w pierwszym składzie grali: Kuba Sienkiewicz (gitara, śpiew), Piotr Łojek (bas), Rafał Kwaśniewski (gitara) i Marek Kanclerz (perkusja).

116 files, last one added on Sep 06, 2014
Album viewed 637 times

 

7 albums on 1 page(s)

NIEDZIELA
5 295
Finalista przeglądu Park Rock - Narrenturm


IMG_8848.jpg

Zespół Narrenturm powstał w czerwcu 2008 roku na zgliszczach zespołu Fulcrum. Początkowy skład tworzyli Piotr Rokosz (klawisze), Maciej Woźniak (gitara), Piotr Juchniewicz (perkusja), oraz Tomasz Bednarczyk (gitara). W takim składzie zaczął powstawać materiał. Po mniej więcej pół roku zespół zasilił basista Rafał John. W połowie 2009 roku rolę wokalisty przejął Rokosz. W tym czasie zapadła też decyzja o utrwaleniu dotychczasowych dokonań na pierwszym demo. Przez okres lipiec-październik ‘09 trwała sesja nagraniowa w Jam Session Studio w Warszowicach i Royal Mess Studio w Cieszynie. Po przelaniu hektolitrów potu i krwi sumiennie uzupełnianych piwem, udało się wydać pierwsze demo „Bleak”.

55 files, last one added on Sep 07, 2014
Album viewed 305 times

Sold My Soul


IMG_0277.jpg

45 files, last one added on Sep 07, 2014
Album viewed 294 times

Monkey Junk


IMG_0235_28Copy29.JPG

63 files, last one added on Sep 07, 2014
Album viewed 389 times

JAMAL


_9075042_28Copy29.jpg

53 files, last one added on Sep 07, 2014
Album viewed 569 times

T.LOVE


_MG_4981_28Copy29.JPG

79 files, last one added on Sep 07, 2014
Album viewed 632 times

 

5 albums on 1 page(s)

3,940 files in 32 albums and 3 categories with 0 comments viewed 328,912 times

Plac Wolności


DSCF4480_28Copy29.JPG

246 files, last one added on Sep 07, 2014
Album viewed 520 times

Pochód Gwarkowski


_DSC0440_28Copy29.JPG

1846 files, last one added on Sep 07, 2014
Album viewed 1583 times

Karuzele, ulice i inne okolice


IMG_9121.jpg

421 files, last one added on Sep 07, 2014
Album viewed 744 times

Odsłonięcie pomnika Gwarka


DSC_0281.JPG

23 files, last one added on Sep 05, 2014
Album viewed 255 times

Odsłonięcie tablic pamiątkowych poświęconych Carllowi Winklerowi i Janowi Nowakowi


DSC_0239.JPG

23 files, last one added on Sep 05, 2014
Album viewed 219 times

Otwarcie wystawy filatelistycznej


DSC_0161.JPG

23 files, last one added on Sep 05, 2014
Album viewed 219 times

Pokaz sztucznych ogni


vlcsnap-2014-09-07-22h36m27s120.jpg

42 files, last one added on Sep 07, 2014
Album viewed 294 times

Wystawa rzeźby Alojzego Niedbały


IMG_1902.JPG

19 files, last one added on Sep 05, 2014
Album viewed 214 times

Konferencja popularnonaukowa


IMG_6946.JPG

28 files, last one added on Sep 05, 2014
Album viewed 216 times

Dokument od kuchni


DSC_0565_28Copy29.JPG

100 files, last one added on Sep 07, 2014
Album viewed 446 times

Bieg sedlaczka


DSC_0934_28Copy29.JPG

49 files, last one added on Sep 06, 2014
Album viewed 304 times

XVII Turniej brydża sportowego o puchar burmistrza Tarnowskich Gór


IMG_7198.JPG

32 files, last one added on Sep 06, 2014
Album viewed 207 times

14 albums on 2 page(s) 1

Random files
DSC_8308.JPG
25 views
DSC_0927_28Copy29.JPG
49 views
IMG_7859_28Copy29.JPG
32 views
DSC_0076.JPG
115 views
DSC_0204.JPG
67 views
_DSC0578_28Copy29.JPG
51 views
DSC_0024_28Copy29~0.JPG
129 views
IMG_0049_28Copy29.JPG
27 views

Last additions
IMG_9121.jpg
366 viewsSep 07, 2014
IMG_9120.jpg
298 viewsSep 07, 2014
IMG_9094.jpg
279 viewsSep 07, 2014
IMG_9089.jpg
277 viewsSep 07, 2014
IMG_9088.jpg
274 viewsSep 07, 2014
IMG_9085.jpg
260 viewsSep 07, 2014
IMG_9080.jpg
259 viewsSep 07, 2014
IMG_9065.jpg
248 viewsSep 07, 2014